انستیتوت ملی موسیقی افغانستان به خاطر کارکردهای چشم‌گیرش در بخش موسیقی و آن هم که اعضای آن بیشتر کودکان می‌باشد، توانسته جایزۀ موسیقی پولار که مشهور به جایزۀ نوبل موسیقی می‌باشد، به دست آورد.

در همین ارتباط، مری لیدین، مسؤول مدیریت  جایزۀ موسیقی پولار گفته که انستیتوت موسیقی افغانستان و یک گروه موسیقی دیگر از امریکا توانسته که جایزۀ سالانۀ آنان را دریافت نمایند.

ماری لیدین گفته که احمد سرمت، رییس انستیتوت موسیقی افغانستان با شاگردانش توانسته که لذت موسیقی را در زنده‌گی کودکان دوباره زنده بسازند و به همین دلیل این جایزه به آن داده شده‌است.

از سوی‌هم، رییس انستیتوت موسیقی افغانستان گفته به خاطر به دست آوردن این جایزه خیلی متعجب و متفخر گردیده، زیرا گفته که کشورش با مشکلات گوناگون در شرایط فعلی روبرو است.

در همین ارتباط دویچه گفته که یکی از دو برندۀ این جایزه، در برنامۀ که از طریق تلویزیون به تاریخ ۱۴ جون در استکهلم پخش می‌شود، ۱۲۵ هزار دالر را به شکل جایزه از سوی کارل گوستاف شانزدهم، پادشاه آن کشور دریافت خواهد کرد.

 گفتنی‌ست که جایزه پولار یا نویل موسیقی بالاترین جایزۀ موسیقی سویدن است که همه ساله به یک هنرمند کلاسیک و یک هنرمند یا باند پاپ اهدا می‌شود.

در انستیتوت ملی موسیقی افغانستان درحال حاضر ده‌ها تن به شکل حرفه‌وی نواختن آله‌های گوناگون موسیقی را می‌آموزند که علاوه بر آن در چندین کنسرت جهانی نیز این نهاد اشتراک کرده‌ و جایزه‌های را نیز به دست آورده‌است.