ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که رییس جمهور غنی در جریان چند روز گذشته با شخصیت مهم سیاسی به شمول محمد محقق، معاون دوم ریاست اجراییه دیدار کرده‌است.

شاه‌ حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخن‌گوی ارگ گفته رییس جمهور کشور با رهبران و بزرگان سیاسی وجهادی هریک محمد کریم خلیلی، عبدالرب رسول سیاف، گلبدین حکمت‌یار، محمد محقق و فضل هادی مسلمیار به گونۀ جداگانه دیدار کرده‌است.

آقای مرتضوی می‌گوید که هدف از این دیدارها، گفت‌وگو با رهبران سیاسی در مورد مسایل مهم ملی و بین‌المللی بوده‌ و سلسلۀ این دیدارها هم‌چنان ادامه خواهد داشت.

اما در این میان، دیدار رییس جمهور غنی با محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی در حالی صورت می‌گیرد که اظهارات محقق در مورد پیروزی گروه فاطمیون در برابر داعش در عراق که در آن جوانان افغان نیز حضور داشتند، باعث ایجاد اختلافات شدید میان او و آقای غنی گردیده بود.

ارگ ریاست جمهوری پس از اظهارات محقق دربارۀ گروه فاطمیون در تهران، فورا در یک اعلامیه مطبوعاتی نوشت که گفته‌های وی مخالف منافع ملی کشور می‌‌باشد و مطابق قانون اساسی کشور با او برخورد خواهد شد.

منابعی در ارگ و کاخ سپیدار گفته که اظهارات محقق در ایران با واکنش تند رییس جمهور غنی روبرو شده و حتا وی تصمیم گرفته که عضویت او را در شورای امنیت ملی درآورد که با واکنش تند عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور روبرو شده‌است.

درست همین مخالفت آقای عبدالله در برابر تصمیم رییس جمهور باعث شد تا نشست‌های شورای امنیت ملی تا به حال برگزار نگردد و آقای محقق هم تا چند روز قبل به یک مدت طولانی فرصت دیدار را با آقای غنی پیدا ننماید.

گفتنی‌ست که دیدار اخیر آقای محقق با رییس جمهور غنی در ارگ نشان می‌دهد که اختلافات میان آنان کاهش یافته و انتظار می‌رود که پس از این نیز، نشست های شورای امنیت ملی به طور مسلسل آن برگزار گردد.

باید یادآورشد که نشست شورای امنیت ملی قبل از این هفتۀ یک‌بار روی موضوعات مهم کشوری برگزار می‌گردید که برای مدتی متوقف گردیده بود.