داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان به شدت از وضعیت بد امنیتی در کشور انتقاد می‌کند و می‌گوید که دست‌های پشت پرده در ناامنی‌های اخیر در کشور در آیندۀ نزدیک روشن خواهد گردید.

رییس اجرایی کشور، ام‌روز( یک‌شنبه، ۱۵ دلو) در مراسم معرفی والی جدید ولایت پروان گفت که فضل الدین عیار از جمله کادرهای مهم در کشور است که سال‌ها تجربه در عرصۀ نظامی و مدیریت دارد.

آقای عبدالله گفت که نظر به شناخت شخصی که از والی جدید پروان دارد، وی می‌تواند که این ولایت را از مشکلات که فراروی آن است، نجات دهد.

آقای عبدالله علاوه بر این موضوعات، در مسایل مختلف کشور نیز صحبت کرد و افزود که حوادث خصمانۀ روزهای اخیر در کابل و سایر ولایت‌ها، تمام مردم ما را درد داده و تروریستان بار دیگر جنایت کردند و صدها خانه‌واده را به سوگ نشاندند.

آقای عبدالله گفت که همه ما می‌دانیم که تروریستان در کجا تربیه می‌شوند، از سوی که حمایت می‌شوند و در کجا قرار دارند؛ اما تاکید کرد با دهشت‌افگنان رحم نخواهند کرد و هراس‌افگنانی که دست‌گیر شده‌اند، به زودی عدالت دربارۀ آنان تامین خواهند شد.

رییس اجرایی کشور گفت که آیندۀ ترویستان سیاه است و آنان برای شان عذاب اخرت را خریده اند؛ اما در مورد ناامنی اخیر در کشور گفت که دست‌های پشت پرده در این قسمت روشن خواهد شد و دولت نیز تصمیم جدی بر این نکته دارد.

او هم‌چنان افزود که در سفر هیئت پاکستانی به کابل به طور واضح و جدی روی هراس‌افگنی صحبت شده و اسناد و شواهد نیز ارایه گردیده و علاوه کرد که از پاکستان خواسته شده‌است تا اسلام‌آباد ثابت بسازد که  بیشتر توقع بی‌ثباتی حکومت ما را نداشته باشد.

آقای عبدالله گفت که از هیئت پاکستانی هم‌چنان خواسته شده تا دست از حمایت هراس‌افگنان بردارند و خاطر نشان ساخت که دیپلمات‌‎های پاکستانی نیز تعهد کرده‌اند که تمام تصامیم گرفته در جلسه‌های اخیر را عملی می‌نمایند.

وی می‌گوید که افغانستان در برابر هیچ‌ کشوری دشمنی اعلام نکرده و  افزود که کشورهای منطقه تنها در امنیت کشور ما می‌توانند، به منافع شان برسند.

آقای عبدالله  از افزایش فاصله بین مردم و حکومت به شدت نگرانی کرده و افزود که یک بخش مهم از مشکلات کشور به‌خاطر تطیق نشدن توافق‌نامۀ حکومت وحدت ملی ایجاد شده و اگر مواد توافق‌نامه تطبیق می‌شد، بسیاری از معضل‌های فعلی کشور حل می‌گردید.

این عضو ارشد حکومت وحدت ملی گفت که دولت باید از حوادث اخیر درس گرفته و به خواست‌های مردم بی‌اعتنایی صورت نگیرد و خاطرنشان ساخت که دولت باید در بخش اعتراض‌های مردم کینه نگیرد؛ بل‌که باید متوجه مسؤولیت‌های شان شوند.

وی گفت که وحدت مردم جواب دندان شکن برای ترویستان است و یادآور شد که حکومت نباید به مسایلی بپردازد که باعث تفرقه‌افگنی در کشور گردد.