Afghan Facebook

درگیری که شب گذشته میان نیروهای ارتش افغانستان و نظامی های پاکستان در ولسوالی گوشتۀ ولایت ننگرهار رخ داد، موضوع مورد بحث امروز (پنجشنبه) کاربران فیسبوکی افغان بود.

ناوقت شب گذشته بعد ازینکه نیروهای نظامی پاکستانی بالای ارتش افغانستان آتش گشودند، جنگ میان هردو جناح در منطقه مرزی ولسوالی گوشته ولایت ننگرهار بوقوع پیوست که در نتیجه ارتش افغانستان ولسوالی گوشته را تصرف و تأسیسات نظامیان پاکستانی را تخریب کردند.

این رویداد سرخط رسانه های امروزی افغانستان شد و یک موضوع داغ برای کاربران فیسبوکی افغان نیز بود.

افغانها در فضائی مجازی فیسبوک تصاویر ارتش ملی افغانستان را بحیث نماد افتخار در صفحات خود گذاشته و با دوستان شان به اشتراک میگذاشتند که این چنین تصاویر ها بیشتر از دها “پسند” و دیدگاه (کامنت) گرفته بود.

حاجی محمد ملا احمدی،‌ یک جوان افغان در دیدگاهش در مورد یکی از تصاویر اپلود شده در فیس بک چنین نوشته است:

ما نیروهای شجاع افغانستان را تقدیر میکنیم به این شجاعت شان وکسانیکه شهید شده اند، جنت فردوس نصیب شان شود انشا الله و برایی مجروحین از خداوند صحت کامل خواهان هستیم واز حکومت افغانستان خواهان سیاست خارجی روشن مستقل در برابر کشور های منطقه هستیم واز متحدان ما میخواهیم که جلو هر نوع تجاوز کشور های منطقه را در افغانستان بیگیرند.

رحیم شاه مایار جوانی دیگر در دیدگاهش چنین گفته است:

سلام به کسانی که در گوشته در مقابل دشمن خاک و ننگ و ناموس خود مرد و مردانه وار جنگدید…اشک در چشمم حلقه زد گلویم را بغض پاره کرد، دستم به لرزیدن شروع کرد… نمی توانستم ساکت باشم باید صدای دلم را به همه دوستانم انتقال دهم و برای شان بگویم که امروز بر همه تان فخر می کنیم و خدا را شاکریم که شما را داریم،حالا می توانیم خوب درس بخوانیم،مسموم نه شویم،به مکتب برویم و …اما شما چی مردانی آهنینی هستید پر از حس وطندوستی و من وطن پرستی و وطندوستی را امروز در جنس شما خلاصه می کنم از شما بوی ابو مسلم خراسانی،سلطان محمود بزرگ،احمد شاه ابدال میاید خاطر تان جمع باشد چشم امید همه زنان و دختران مسموم شده،مادران خسته و دلشکسته،برادران معیوب و ملول،کودکان ستم کشیده ام شما وطنپرستان هستید ما چشم به شما دوخته ایم.

درهمین حال شماری زیادی شهادت یکتن از سربازان ارتش ملی را نیز تسلیت گفته بودند و تصاویر را از موتر حامل جنازه وی در صفحات شان به اشتراک گذاشته بودند.

مبین اکبری، یکی از کاربران فیسبوکی افغان در زیر عکس قاسم، سرباز شهید چنین نوشته است:

ای برادر شهید از خداوند بزرگ برایت بهشت برین و برای بازماندگانت صبر میخواهم تو مردانه جنگیدی و جام شهادت نوشیدی ملت افغان هرگزفراموشت نمیکند. شما شهیدان بودین که از نوامیس ملت دفاع نمودین..ما راه ترا ادامه میدهیم یا مرگ یا زندگی سربلند.

 شماری زیادی کاربران افغان در فیسبوک تصاویر نمایه های صفحات شانرا برای پشتیبانی از ارتش تغیر داده بودند.