نهادهای امنیتی افغانستان، پس حملۀ انتحاری روز گذشته در شهر کابل، بعد از ظهر ام‌روز در یک نشست خبری مشترک از تمام شهروندان کشور از این بابت معذرت‌خواهی نموده و با پذیرفتن کاستی‌ها درکارهای‌شان افزودند بررسی‌های نخستین نشان می‌دهند که تروریستان با استفاده از دو موتر امبولانس، یک فاجعه انسانی را در قلب شهر کابل خلق کرده‌اند.

ویس احمد برمک، وزیر امور داخله، در همین رابطه گفت با وجود تلاش‌های همه‌جانبه این وزارت، گروه طالبان با استفاده از دو موتر امبولانس، حملۀ انتحاری خونین را در شهر کابل انجام داده که موتر نخست بدون مواد انفجاری و دوم آن مملو از مواد انفجاری بوده‌است.

او گفت که موتر دومی که در آن مواد انفجاری بوده، زمانی که از توقف‌گاه اول عبور نموده و خود را در ایست‌ دوم می‌رساند از سوی توسط نیروهای امنیتی شناسایی و در همین زمان، فردانتحارکننده خود را منفجر داده که در آن علاوه بر نیروهای امنیتی، یک شماری زیادی از افراد ملکی نیز کشته و زخمی می‌شوند.

آقای برمک با وجود آن‌که گفت موتر اولی از ساحه فرار کرده اظهار کرد که آخرین آمار به دست‌‍ آمده، نشان می‌دهد که شمار جان باخته‌گان روی‌داد روز گذشته به ۱۰۳ تن رسیده و زخمیان آن به ۲۴۵ نفر که در میان آنان، ۳۰ سرباز پولیس نیز شامل‌اند.

آقای برمک گفت نیروهای امنیتی در حال حاضر با ۲۰ گروه تروریستی که از سوی استخبارات منطقه حمایت همه‌جانبه می‌شوند و خیلی قوی نیز می‌باشند، درجنگند و افزود که  مقام‌های امنیتی کشور به خاطر افزایش سطح تهدیدات، تا وقت‌های شب فعالیت می‌کنند.

در عین حال معصوم ستانکزی، رییس عمومی امنیت ملی حمله انتحاری روز گذشته را یک فاجعه خوانده و افزود که تنها با تسلیت خواندن موضوع حل نمی‌شود و خاطر نشان ساخت که ما احساس مسؤولیت در نزد خود داریم.

آقای ستانکزی در مورد حملۀ مهاجمان مسلح بر هوتل انترکانتیننتال و حملۀ انتحاری روز گذشته در نزدیک ساختمان سابق وزارت داخله گفت که امنیت ملی، اطلاعات استخباراتی از قبل به دست آورده بود؛ اما افزود که ترویستان همه‌روزه از نیرنگ‌های مختلف در تحرکات شان استفاده می‌کنند که ما شاهدی آن روز گذشته بودیم.

او در مورد حمله‌های روزگذشته و هفتۀ قبل در کابل گفت که بیش از ده تن در رابطه به آن بازداشت شده که شماری از آنان شهروندان کشورهای همسایه‌اند و خاطر نشان ساخت که این حمله‌ها در خارج طرح ریزی شده و بررسی‌های بیش‌تر در این مورد جریان دارد.

رییس عمومی امنیت ملی مشکل جنگ افغانستان را موجودیت گروه‌‌های تروریستی متعدد عنوان کرد و اظهار نمود که هیچ کشوری همسایه نیست که شهروند آن در داخل کشور با نیروهای امنیتی در نبرد نباشد.

او گفت که نیروهای امنیتی با دشمنان قوی مبارزه می‌کنند و همه‌روزه  ده‌ها پلان خطرناک دشمنان را نابود می‌کنند و افزود تنها در هفتۀ جاری آنان توانسته که بیش از ۱۵۰ تن به جرم‌های جنایی مختلف دست‌گیر نمایند.

هرچند مقام‌های نیروهای امنیتی می‌گویند در صورتی که استعفای آنان راه حل در کشور باشند، آنان حاضر اند که از مقام شان کناره‌گیری کنند، اما افزودند که این موضوع راه حل نیست وباید سخت برای کشور کار شود تا پلان‌های گروه‌های تروریستی نابود گردند.

در این میان، طارق شاه‌ بهرامی، وزیر دفاع کشور گفت که راه‌اندازی‌ حمله‌های گروه‌های تروریستی در روزهای اخیر در مکان‌های‌های غیر نظامیان نشان داده که آنان در جنگ رویارویی با نیروهای دفاعی شکست خورده و می‌خواهند که مردم را هدف قرار دهند که به هدف شان نخواهند رسید.

بهرامی گفت که نیروهای امنیتی در راه حق درنبرد اند و کامیاب خواهند و علاوه کرد که آنان انتقام قربانیان حمله‌های اخیر را از گروه‌های تروریستی خواهند گرفت.