هارون چخانسوری، معاون ارتباطات استراتیژیک و رسانه‌های دفتر رییس جمهور غنی پس از اظهارات وزیر امور داخلۀ پاکستان در مورد مهاجران افغان می‌گوید که این کشور نباید پس از فشارهای جهانی، از پناهنده‌گان افغان به عنوان یک ابزار سیاسی در برابر دولت کابل استفاده نماید.

به تازه‌گی، احسن اقبال، وزیر امور داخلۀ پاکستان گفته در صورت وجود شهروندان خارجی و پناهنده‌‎گان، دولتش نمی‌تواند که عدم حضور تروریستان را در آن کشور تضمین نماید.

آقای اقبال گفته که نزدیک به ۳ میلیون شهروند افغان به عنوان مهاجر در این کشور زنده‌گی می‌کنند و این موضوع تمایز بین تروریستان و پناهنده‌گان را برای دولت مشکل می‌سازد.

وزیر امور داخله پاکستان گفته که دولتش تنها در یک صورت می‌تواند که عدم حضور تروریستان را خاکش ضمانت کند که تمام مهاجران از خاکش خارج شود و در آن زمان اسلام‌آباد از ناحیه تروریستان نگرانی نخواهد داشت.

در همین حال، معاون ارتباطات استراتیژیک و رسانه‌های رییس جمهور غنی در نشستی که در کابل دربارۀ نشست سازمان ملل متحد به روزنامه‌نگاران معلومات ارایه می‌کرد، از پاکستان خواست تا از مهاجران افغان استفادۀ سیاسی ننماید.

آقای چخانسوری گفت که پاکستان همیشۀ از مهاجران افغان در خاکش استفادۀ سیاسی نموده و هدف آن هم معلوم است و افزود که پاکستان با این کارهایش می‌خواهد که فشارهای جهانی را علیه‌اش کم نماید.

این عضو ارشد دولت وحدت ملی از مقام‌های پاکستانی خواست تا موضوع مهاجرین افغان را در سیاست‌های خورد و ریزۀ که بین دو دولت وجود دارد، مطرح ننماید.

او اضافه کرد که ما خواهان برگشت مهاجران افغانستان از پاکستان هستیم و ترتیباتی نیز در این قسمت گرفته و افزود تا زمانی که مهاجرین به کشور بر نگردند، یک عضو افغانستان قطع خواهد بود.

این درحالی‌ست که فشارهای جهانی علیه پاکستان در این اواخر به‌خاطر پناه‌دادن به تروریستان افزایش یافته و امریکا، اسلام‌آباد منبع تمویل و تجهیز تروریستان می‌داند.

چیزی باعث تنش‌ها در روابط امریکا با پاکستان شده و مقام‌های این دو کشور روز گذشته در نشستی در سازمان ملل نیز جدال لفظی میان شان داشته و اصل موضوعش هم لانه‌های تروریستان در پاکستان بوده‌اند.

برای جزئیات بیش‌تر درگیری لفظی میان مقام‌های امریکا و پاکستانی می‌توانید به این لینک مراجعه نماید https://www.khaama.com/persian/archives/51080/: