جان بس، سفیر تازۀ امریکا برای افغانستان در نخستین نشست خبری‌اش با روزنامه‌نگاران افغان به کشورهای حامی تروریزم هشدار می‌دهد که باید تقویت هراس‌افگنی را متوقف نمایند؛ در غیر آن‌ ادارۀ دونالد ترامپ مستقیما وارد عمل خواهد شد.

سفیر تازۀ امریکا برای افغانستان ام‌روز( پنج‌‍شنبه، ۲۸ جدی) در یک نشست خبری در مقر سفارت امریکا در کابل در بارۀ موضوعات گوناگون معلومات ارایه کرد و گفت ما این‌جا هستیم، تا با اقشار مختلف جامعه افغانی هم‌کاری نمایم.

اقای بس گفت که تمرکز امریکا در افغانستان بیش‌تر بالای پروسۀ صلح، توسعه اقتصادی، به‌بود اوضاع امنیتی و پیش‌برد حکومت‌داری خوب می‌باشد و افزود که ما تلاش می‌نمایم کیفیت دولت‌داری را بالا ببریم؛ زیرا افغانستان در حالتی خوب امنیتی به سر نمی‌برد و همه‌روزه این کشور شاهد حمله‌های انتحاری و انفجاری و کشته شدن افراد ملکی می‌باشد.

سفیر تازۀ امریکا گفت که فساد، مواد مخدر، ناامنی از جمله مهم‌ترین مشکلات دولتی وحدت ملی‌اند و افزود که ما با دولت کابل به طور جدی کار می‌نمایم تا راه‌برد تازۀ امریکا در قبال این کشور تطبیق گردد و باور داریم که این استراتیژی باعث رفاه در منطقه خواهد شد.

آقای بس تنش‌های به وجود آمده میان والی برکنارشدۀ بلخ با دولت مرکزی  را آن‌قدر جدی نمی‌داند و می‌گوید که افغانستان در حال تجربه نمودن نظام دیموکراسی نوپای است و تاکید نمود که این موضوع باید از طریق گفت‌‍وگو باید حل گردد؛ زیرا خشونت در این جامعه زیاد و ثبات کم  می‌باشد.

او ابراز امیدواری کرد که دولت مرکزی افغانستان با نمانیده‌گان حزب جمعیت اسلامی پس از چندین دور مذاکر به توافقه برسد و علاوه کرد که باید انتقال قدرت از یک والی به والی جدید بدون کدام خشونت به پایان برسد.

با توجه به سطح ناامنی در سراسر افغانستان،  اما سفیر بس بدون این‌که نامی از یک کشور خاص ببرد، می‌گوید که حمایت‌کننده‌گان هراس‌افگنی، تقویت تروریزم را متوقف سازد؛ اگر چنین کاری نشود، وزیران دفاع، خارجۀ و دونالد ترامپ در این قسمت، تصمیم جدی خواهند گرفت و مستقیم وارد میدان خواهند شد.

وی در عین حال دربارۀ پاکستان می‌گوید که ما به اسلام‌آباد به عنوان یک کشور احترام داریم، در عین حال ما خواست‌های زیاد نیز از آن کشور داریم که برای‌شان مطرح کرده‌ایم و امیدواریم که با امریکا به شکل مستقیم در بخش هرا‌س‌افگنی هم‌کاری نماید.

گفتنی‌ست که به تازه‌گی روسیه اعلام کرد که افغانستان هر‌چه زودتر باید مذاکره با طالبان را آغاز و این کشور آماده‌است که نشستی صلح را برگزار نماید، اما سفیر تازۀ امریکا دربارۀ مطرح شدن برگزاری این نشست از سوی روسیه می‌گوید که راه‌های مختلف و کشورهای گوناگون وجود دارد که در بخش صلح در افغانستان کمک می‌نماید، اما باید این پروسۀ از سوی افغان‌ها و به رهبری افغان‌ها شروع گردد.

سفیر بس هم‌چنان نظر به وضعیت بد اقتصادی در افغانستان، از کشورهای هند و چین خواست تا با این کشور  در بخش به‌بود اقتصادی کمک نمایند؛ زیرا نقش آن‌ها در افغانستان غیرقبال انکار می‌باشند.

گفتنی‌ست که جان باس، در ماۀ سپتمبر سلا ۲۰۱۷ میلادی توسط مجلس سنای امریکا به عنوان سفیر در افغانستان انتخاب شد که از نزدیک به ۱۰ با دولت امریکا در بخش سیاسی کار می‌کنند.