وزارت زراعت، آب‌یاری و مال‌داری از تکمیل شدن کار ۴۲۴ کشمش‌خانه برای دهاقین ۱۷ ولایت افغانستان خبر می‌دهد که تمام آنان در سال جاری ساخته شده‌اند.

اکبر رستمی، سخن‌گوی وزارت زراعت و آب‌یاری می‌‎گوید که این کشمش‌خانه‌ها به هدف ضایع نشدن حاصلات انگور، افزایش درآمدن باغ‌داران و رشد تولیدات و صادرات برای دهاقین ۱۷ ولایت اعمار گردیده‌اند

آقای رستمی می‌گوید که این کشمش‌خانه‌ها، درسال جاری در ولایت‌های بلخ، فراه، فاریاب، غزنی، هلمند، کابل، قندهار، کاپیسا، قندز، لوگر، هرات، جوزجان، پروان، سرپل، پکیتا و پکتیکا ایجاد شده‌اند.

به اساس اظهارات آقای رستمی، این کشمش‌خانه‌ها نقش مهم برای تبدیل کردن انگور به کشمش، نگه‌داری و صادرات کشمش در کشور دارند که در صورت نبود آن، دهاقین مفادی را می‌خواهند، از انگور به دست آورده نمی‌توانند.

وی علاوه کرده‌است که وزارت زراعت در سال جاری هم‌چنان، باغ‌های انگور شماری از دهاقین کشور را چیله‌بندی کرده تا حاصلات به‌تر و سالم‌تر به دست بیاورند.

این مسؤول وزارت وزارت می‌گوید آنان متعهد است که سالانه با احداث تاکستان‌های نو و فراهم‌آوری زمینه‌های پرورش انگور در سراسر کشور، میزان تولید و کیفیت این میوۀ ارزش‌مند را در سطح کشور افزایش دهد.

آقای رستمی گفت که در سال جاری، ۷۵۰ جریب زمین، توسط وزارت وزارت زراعت به تاکستان‌های معیاری بدل شده تا حاصلات انگور بیش‌تر گردد و باغ‌داران بتوانند از درآمد آن، اقتصادشان را رشد بدهند.

به اساس اطلاعات وزارت زراعت، همه ساله در افغانستان، ۱٫۱ میلیون متریک تن انگور تولید می‌گردد.