جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا می‌گوید که واشنگتن فشارهایش را بالای پاکستان تا اندازۀ خواهد آورد که منجر به نابودی مکان‌های امن تروریستان در خاک آن کشور گردد.

آقای متیس این سخنان را در یک تماس تلفنی با همتایی افغانستانی‌اش گفته‌ و هردو طرف روی اخرین تحولات صورت گرفته در افغانستان و منطقه صحبت کرده‌اند.

دولت وزیری، سخن‌گوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که آقای متیس از روند جوان‌سازی اردو ملی افغانستان قدردانی کرد وافزوده که امریکا با تمام قوت از دولت، مردم و مخصوصا نهادهای امنیتی حمایت می‌نماید.

آقای متیس گفته است که دولت افغانستان باید تلاش‌های خود را در قسمت مبارزه با فساد اداری افزایش دهد و علاوه کرده است که امریکا فشارهای خود را بالای پاکستان نگه‌ می‌دارد تا تمامی پناه‌گاه‌های تروریستان نابود شود و منجر به صلح و ثبات در افغانستان و منطقه گردد.

وی در عین حال تاکید کرده‌است که فرمان‌دهی حمایت قاطع در افغانستان به طور همه‌جانبه با انجام حمله‌های هوایی از نیروهای دولتی افغان حمایت خواهد کرد.

از سوی وزیر دفاع افغانستان گفته نیروهای اردو ملی افغانستان مشکل‌ترین وظایف خود را در سال جاری انجام داده و به دشمنان اجازه نه داده تا به اهداف شوم شان برسند.

او گفته است که درحال حاضر ابتکار عمل به دست نیروهای دولتی افغانستان است و آنان نیز از حالت دفاعی به حالت تعرضی درآمده و خاطر نشان ساخته که تلاش‌های این وزارت جهت مبارزه با فساد به قاطع جریان دارد.