چهارشنبه نوامبر 21, 2018

حمایت پوتین از حضور نیروهای امریکایی در افغانستان

نوشته شده توسط خامه پرس - س جدی ۰۵ ۱۳۹۶, ۱۱:۴۸ ق.ظ

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه پس از افزایش فعالیت‌های تروریستی در افغانستان، حضور نیروهای امریکایی را در این کشور ضروری دانسته و از آن حمایت نمود.

آقای پوتین می‌گوید که نیروهای امریکایی نقش مهم در بخش مبارزه با هراس افگنی در افغانستان بازی ‌می‌نماید و خاطر نشان می‌سازد که درصورتی آن‌ها نباشد، اوضاع امنیتی در این کشور بدتر خواهد شد.

او این سخنان را در دیداری با نماینده‌گان پارلمان روسیه گفته و اظهار کرده که هرچند در حال حاضر روابط بین مسکو و واشنگتن در حالتی خوبی قرار ندارد، اما دربارۀ موضوع افغانستان باید هردو کشور یک راه‌برد درست را روی دست‌گیرد.

رییس جمهور پوتین هم‌چنان از نفوذ طالبان در ولایت‌های سرحدی با کشورهای ترکمنستان، تاجیکستان و ازبیکستان شدیدا اظهار نگرانی کرده و علاوه نموده که در این قسمت با رییس جمهور ترکمنستان نیز گفت‌وگوهای داشته‌است.

شمال افغانستان در این اواخر، شاهد فعالیت‌های گستردۀ گروه داعش بوده‌است که این موضوع باعث نگرانی کشورهای همسایه افغانستان به خصوص روسیه شده‌است.

ضمیر کابلوف، نماینده خاص روسیه در امور افغانستان چند روز قبل گفته بود که در شمال افغانستان و به خصوص در ولایت‌های جوزجان و سرپل فعالیت‌های گروه داعش بیش‌تر از پیش افزایش یافته و حتی باشنده‌گان این ولایت، اعضای خارجی گروه داعش را مانند اتباع فرانسوی و الجزایری در این ولایت دیده‌اند.

آقای کابلوف این را هم گفته بود که اعضای گروه داعش با تجهیزات نظامی غزبی به شمال افغانستان داده می‌شوند، اما این را مشخص نساخته بود که این کار از سوی کدام کشور، صورت گرفته است.

به اساس اظهارات برخی از کشورهای خارجی، داعش پس از شکست شان در سوریه و عراق، قصد دارند که افغانستان را مکان امن و جایی برای فعالیت‌های تروریستی شان بسازند.

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

نظر دهید

Advertisement