نشست سه‌جانبه بین کابل، آسلام‌آباد و بیجینگ، ام‌روز( سه‌شنبه، ۵ قوس) در مرکز چین به هدف به‌تر شدن روابط بین پاکستان و افغانستان برگزار شد و در آن، وزیران خارجۀ چین و افغانستان یک‌بار دیگر به طالبان صدا زدند که آنان باید دست از خشونت بردارند.

در این نشست، وزیران خارجۀ هر سه کشور از نفوذ روزافزون تروریزم در منطقه اظهار نگرانی کرده و تاکید نموده‌اند که باید قدم‌های عملی در قسمت مبارزه با هراس‌افگنی برداشته و  کشورها به تروریزم خوب و بد تبعیض قایل نشوند.

وانگ‌یی، وزیر امور خارجۀ چین در این نشست از فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در افغانستان نیز یادآور شد واز تمام اعضای گروه طالبان که در این کشور دست به فعالیت‌های تروریستی در قبال دولت کابل می‌زنند، تقاضا کرد که به پروسۀ صلح اشتراک نمایند.

وزیر امور خارجۀ چین گفت که دولتش از روند صلح به رهبری افغان‌ها حمایت می‌نماید وافزود که بیجینگ از دولت افغانستان می‌خواهد تا زمینه‌های گفت‌وگو‌ها را با گروه طالبان مهیا سازد.

وی در عین حال تاکید به نقش علمای دین پاکستان و افغانستان در آمدن صلح در هردو کشور نمود و افزود که باید آنان از نقش‌شان از هر طریق که امکان دارد، استفاده نمایند.

در عین حال، صلاح الدین ربانی، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید که زمان آن رسیده تا طالبان دست ازخشونت بردارند و بیایند به پروسۀ صلح یک‌جا شوند.

آقای ربانی می‌گوید که باید چین از نقشش در آمدن صلح و مذاکره با طالبان استفاده نماید و هم‌کاری اسلام‌آباد را نیز در این بخش حتمی و ضروری می‌داند.

خواست‌ چین از دولت افغانستان مبنی بر مساعد ساختن فضای گفت‌وگو با طالبان در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته، اعضای شورای عالی صلح افغانستان اعلام کردند که طالبان در هر سطح که بخواهند، دولت آمده‌است که با آنان مذاکرده نمایند.

شورای عالی صلح افغانستان چندی قبل نیز، اعلام کرده بوده‌اند که در صورتی طالبان آمادۀ مذاکره گردند، دولت برای آنان اجازه خواهد داد تا دفتری در کابل داشته باشند.

این درحالی‌ست که طالبان، بارها خواست دولت افغانستان برای گفت‌وگو رد کرده‌اند.