دولت افغانستان، رسما قرارداد کار عملی لین انتقال برق کاسا ۱۰۰۰ را روز گذشته در حضور محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور با دو شرکت هندی به امضا رساند.

کاخ ریاست جمهوری می‌گوید که پروژه لین انتقال برق کاسا ۱۰۰۰ به سه بخش تقسیم شده که توسط شرکت‌های KPTL  و  KEC و در مدت سه سال آینده ساخته خواهد شد.

ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌یی گفته که قرارداد لین انتقال برق کاسا ۱۰۰۰ بین انجینر امان الله غالب، رییس اجرایی د افغانستان برشنا شرکت و مسؤولان شرکت‌های هندی به امضا رسیده‌ که در کل ۲۳۵٫۱۶ میلیون دالر هزینه بر خواهد داشت.

به اساس خبرنامه، کار ساخت عملی سیم کشی برق کاسا یک هزار در داخل افغانستان پس از سه ماه اول سال ۲۰۱۸ میلادی رسما آغاز خواهد شد.

خبرنامه می‌افزاید که قرارداد بخش اول این پروژه بزرگ اقتصادی، با ارزش بیش از ۷۶ میلیون دالر و بخش دوم با ارزش بیش از ۸۵ میلیون دالر با شرکت KPTL و بخش سوم آن با ارزش بیش از ۷۲ میلیون دالر با شرکت KEC عقد گردیده که تمام مصارف آن ازسوی بانک جهانی پرداخته خواهد شد.

به اساس اطلاعات ارگ، با عبور پروژه لین انتقال برق کاسا یک هزار از خاک افغانستان به پاکستان، در مسیر آن، ۶۰۰ قریه، ۲۳ ولسوالی و ۶ ولایت از تاثیرات مثبت آن مستفید خواهند شد.

در عین حال، مسؤولان مطبوعاتی ارگ اضافه کرده اند که رییس اجراییوی  دافغانستان برشنا شرکت با یک شرکت هندی دیگر، قرارداد اعمار نیروگاه ۵۰۰ کیلوولت ارغندی نیز به امضا رسانیده‌است.

گفتنی‌ست که هزینۀ اعمار این  نیروگاه، ۳۲٫۳ میلیون دالر گفته شده که بانک جهانی متعهد به پرداخت آن شده‌است.