گلبدین حکمت‌یار، رهبر حزب اسلامی در تازه‌ترین سخنانش می‌گوید برخی از احزاب به خاطری که بالای مردم اعتماد ندارند، از انتخابات می‌ترسند و نمی‌خواهند برگزار شود.

رهبر حزب اسلامی که در سفری به ولایت خوست رفته، ظهر روز یک‌شنبه(19 قوس) در سخن‌رانی‌اش در آن ولایت گفت که گفت انتخابات باید شش ماه بعد برگزار شود و تمام اقوام و احزاب سیاسی باید گذاشته را رها کرده تجربۀ خونین و تلخ را دوباره تکرار نکنند و از انتخابات به هدف حل بحران کنونی استفاده نمایند.

آقای حکمت‌یار گفت بعضی از احزاب متاسفانه از انتخابات می‌ترسند، چون به مردم و ملت‌شان اعتماد ندارند، به قدرت رسیده‌اند و ناکام شده‌اند و نه به آرمان‌های خود کار مثبتی کرده‌اند نه به مردم و ملت‌شان.

او گفت آنان به بهانه‌های مختلف تلاش می‌کنند انتخابات برگزار نشود و بالای کمیسیون انتخابات که مثل حکومت شرکت سهامی است، دندان تیز کرده، می‌روند به دروازۀ سفارت‌خانه‌ها تک تک می‌کنند و می‌گویند اکثریت اعضای کمیسیون انتخابات حزب اسلامی هستند یا خود و خانه‌واده‌های‌شان به حزب اسلامی تعلق دارند و باید کمیسیون تغییر یابد.

این اظهارات پس از آن مطرح می‌شود که اخیرا یک‌بار دیگر شماری از احزاب سیاسی شدیدا خواهان اصلاحات در ساختار انتخابات شده‌اند.

در آغاز شورای حراست و ثبات، سپس ایتلاف نجات افغانستان متشکل از احزاب جمعیت اسلامی، جنبش اسلامی و وحدت اسلامی و اخیرا هم در نشستی که با حضور سران سیاسی در قندهار برگزار گردید، به اصلاحات در ساختار انتخاباتی تاکید شد.

رهبر حزب اسلامی اما گفت خواست ما این است که کمیسیون انتخابات هیچ تغییر نیابد و ما چنان‌چه حکومت وحدت ملی را قبول داریم، به کس اجازه نمی‌دهیم از راه‌های غیر قانونی و غیر صلح آمیز از انتخابات بهره ببرد.

گلبدین گفت ما کمیسیون انتخابات را حمایت می‌کنیم و می‌خواهیم همین کمیسیون زیر نظارت حکومت انتخابات را برگزار کند.

او این را هم گفت که در انتخابات گذشته تمام مهاجران از حق رای محروم شدند و ما می‌خواهیم مهاجران هم حق اشتراک در انتخابات را داشته باشند.