وزارت مالیه افغانستان از کمک بلاعوض ۴۴٫۷۴ میلیون دالری بانک انکشاف آسیایی به‌خاطر ساخت نخستین دست‌گاه تولید برق آفتابی در کشور خبر می‌دهد.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه کشور می‌گوید که امضا تفاهم‌نامۀ کمک بالاعوض بانک انکشاف آسیایی، ام‌روز( یک‌شنبه، ۵ قوس) با سمویل تومیوا، رییس این بانک در کابل به امضا رسید.

آقای حکیمی هدف این کمک بانک انکشاف آسیایی را ساخت نخستین دست‌گاه تولید برق آقتابی به منظور توزیع و گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر در افغانستان گفته و افزوده که در منطقۀ نغلو ولسوالی سروبی کابل اعمار خواهد گردید.

وزیر مالیه کشور قدرت تولید برق این دست‌گاه را در مدت یک، ۶۵۴۳۰ میگاوات گفته و افزوده که این پروژه در مطابقت با برنامۀ ملی تامین انرژی حکومت افغانستان و پالیسی انرژی تجدیدپذیر در این کشور ساخته می‌شود.

آقای حکیمی از فواید دیگر ساخت این دست‌گاه برق تولید آفتابی را جلوگیری از تولید در حدود ۱۳ تن کاربن دای اکساید در یک سال عنوان کرده‌است.

این درحالی‌ست که شهروندان افغانستان و به خصوص باشنده‌گان پایتخت، در این اواخر به شدت از کمبود برق در کشور نگران اند و می‌افزایند که حتی در بعضی اوقات، در مدت ۴۸ ساعت، برق نداشته‌اند.

شرکت برق رسانی برشنا که یک شرکت خصوصی است، در رابطه با مشکلات شهروندان گفته که به زودی این معضل شهروندان کشور حل خواهد شد.