رییس جمهور ترکیه از استراتیژی جدید ایالات متحدۀ امریکا در افغانستان استقبال کرده‌است.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان با رجب طیب اردوغان همتای ترکی‌اش در پایتخت قزاقستان دیدار و گفت‌گو کرد.

در خبرنامه‌یی که از سوی کاخ ریاست جمهوری به نشر رسیده گفته شده که این دیدار صبح امروز در شهر آستانه میان دوطرف صورت گرفته‌است.

ارگ می‌گوید در این دیدار هردوطرف در مورد توسعۀ هم‌کاری‌های دوام‌دار ترکیه و افغانستان صحبت نموده‌اند و طیب اردوغان در این دیدار گفته‌است که با افغانستان رابطۀ طولانی تاریخی دارند.

به اساس خبرنامه، آقای اردوغان از استراتیژی ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان استقبال کرده و افزوده‌است که ترکیه آمادۀ در بخش‌های گوناگون با افغانستان است.

هم‌چنان رییس جمهور ترکیه آماده‌گی‌اش را برای به‌بود روابط افغانستان و پاکستان اعلام کرده و گفته‌است که در زمینۀ پروسۀ صلح در افغانستان نیز هم‌کاری می‌کند.

ارگ درحالی از حمایت ترکیه از استراتیژی امریکا خبر می‌دهد که گفته می‌شود حکومت پاکستان در پی یک‌دست‌کردن کشورهای منطقه علیه استراتیژی جدید امریکا است که مقام‌های آن کشور تا کنون به برخی از کشورهای منطقه سفر کرده‌اند و گفته شد به ترکیه نیز به همین هدف سفر خواهند نمود.

در همین حال رییس جمهور افغانستان از آماده‌گی ترکیه برای هم‌کاری‌های همه‌جانبه، به ویژه در بخش صلح تشکری کرده و به هم‌کاری کشورها در این زمینه تاکید نموده‌است.

رییس جمهور غنی گفته‌است که استراتیژی جدید امریکا روشن و جامع است و اعلام این استراتیژی به منطقه فرصتی مهیا ساخته و از این فرصت باید استفادۀ درست شود.

آقای غنی به روابط نیک با کشورهای هم‌سایه تاکید نموده و ضمن اعلام آماده‌گی برای مذاکره با پاکستان، یادآور شده که وضعیت فعلی باید تغییر کند و از وضعیت کنونی برای تامین صلح و ثبات منطقه استفاده گردد.