شماری از فانون‌گذاران امریکایی به رد ویزه به شش تن از دختران دانش‌جوی افغان اعتراض کرده‌اند.

به گزارش صدای امریکا، اعضای کانگرس ایالات متحد که شمارشان به ۳۲ تن می‌رسد با نوشتن نامۀ رسمی، از وزارت خارجۀ آن کشور خواسته‌اند تا روی تصمیم خود تجدید نظر کند.

شماری از دختران دانش‌آموز از افغانستان در رقابت روباتیک در ایالات متحدۀ امریکا اشتراک خواهند کرد که درخواست ویزۀ آنان رد شده‌است.

قرار بود این دختران در نخستین رقابت بین‌المللی روبات برای دانش‌آموزان دورۀ لیسه به واشنگتن‌دی‌سی بروند اما سفارت امریکا از دادن ویزه به آنان ابا ورزیده‌است.

اعضای کانگرس روز گذشته در نامه‌یی عنوانی ریکس تیلرسون، وزیر خارجۀ آمریکا امنیت را مهم خوانده اما تاکید کرده‌اند که دشوار است باور کنیم آن دختر جوان، خطری ایجاد کنند که مانع صدور ویزۀ موقت امریکا برای‌شان شود.

اما اعضای مجلس نماینده‌گان امریکا که به گفتۀ صدای امریکا بیش‌ترشان دموکرات اند، در پایان نامه دختران افغان را سخت‌کوش و خلاق گفته‌اند.

آنان هم‌چنان عنوان داشته‌اند که ممانعت دانش‌آموزان دختر افغان از حضور در این رقابت، در مغایرت با ماموریت وزارت خارجۀ امریکا که پرورش امنیت و ثبات از طریق صلح است، می‌باشد.

این اعضای پارلمان امریکا بستن درب به روی این دخران را در مغایرت با تلاش‌های شدید به هدف ایجاد جامعۀ بهتر و دموکراتیک گفته‌اند.