نویسنده: حسیب الله آصفی، دفتر کاسا-۱۰۰۰ کابل

دومین نشست پروژه‌ی کاسا -۱۰۰۰ اواخر هفته‌‌ی گذشته با حضور سران کشورهای افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، و قرغیزستان در دوشنبه پایتخت تاجیکستان دایر شد. در اعلامیه‌ی مشترکی که از سوی کشورهای عضو پروژ کاسا-۱۰۰۰ در پایان این نشست صادر گردیده، آمده است که پروسه مناقصه کاسا در کشورهای عضو به زودترین فرصت ممکن تکمیل گردد تا کار ساخت و ساز پروژه عملاً آغاز شود. سران کشورهای عضو از تمام طرف های دخیل در پروژه تقاضا نموده اند تا در قسمت آغاز به موقع کار و ساخت و ساز پروژه و در ضمن پایداری پروژه، همکارهای همه جانبه نمایند.

پروژه کاسا – ۱۰۰۰ یا (Central Asia – South Asia Power Transmission Project) پروژه‌ای است که توسط آن ۱۳۰۰ میگاوات برق از قرغیزستان و تاجیکستان از مسیر افغانستان به پاکستان انتقال می‌یابد. این پروژه روابط سیاسی و تجارتی را میان دو منطقه‌ی بزرگ جهان (آسیای میانه و جنوب آسیا) تأمین، گسترش و مستحکم می‌گرداند.

در حقیقت، این پروژه برق اضافی را در ماه‌های تابستان (می تا سپتامبر) از کشورهای آسیای میانه از طریق افغانستان به آسیای جنوبی انتقال می‌دهد. آسیای میانه منابع غنی تولید برق آبی را دارا می باشد و جنوب آسیا جایی است که بیشتر از یک و نیم میلیارد نفر در آن زیست دارند و از کمبود برق به خصوص در موسم گرما به شدّت رنج می برند. بناءً جنوب آسیا بازار خوب برای انتقال برق مازاد آسیای میانه تلقی می‌گردد. بنابرین، پروژه کاسا-۱۰۰۰ انتقال برق را از مسیر افغانستان میان این دو منطقه تسیهل می‌گرداند.

مسیر پروژه کاسا-۱۰۰۰ از ساحه دتکا در کشور قرغیزستان آغاز شده و به ساحه‌ی خُجند در تاجیکستان متوصل می‌گردد، سپس داخل خاک افغانستان شده و به پشاور پاکستان می‌انجامد.

مزایای عمده تطبیق پروژه برای کشورهای عضو قرار ذیل اند:

تاجیکستان: از نظر داشتن منابع آبی و انرژی یک کشور غنی به حساب می‌رود. اما به دلیل کمبود زیربناهای لازم و منابع مالی عظیم به تنهایی قادر به تولید و صادرات انرژی نیست و نیازمند کمک‌های بین‌المللی و بازار برای صادرات انرژی می‌باشد. پروژه کاسا-۱۰۰۰ فرصت مناسبی برای تاجیکستان مساعد می‌گرداند تا بتواند زیرساخت‌هایش را تقویه نموده و با صادرات برق، اقتصادش را رشد و شگوفا سازد و منابع مالی را برای تطبیق پروژه‌هایش فراهم گرداند.

قرغیزستان: این کشور نیز همانند تاجیکستان با کمبود زیرساخت‌های لازم و منابع مالی مورد نیاز مواجه بوده و دارای ظرفیت‌ کمتر صادارت برق می‌باشد. از این‌رو، قرغیزستان نمی‌تواند که به تنهایی طرح‌ها و پلان‌های عظیم برق آبی را راه اندازی نماید و به گسترش شبکه‌های تولید و انتقال انرژی بپردازد. بدین لحاظ، این کشور محتاج به کمک‌های بین‌المللی است. پروژه کاسا- ۱۰۰۰ می‌تواند به قرغیزستان منابع مالی فراهم آورد تا به توسعه و گسترش زیربناهایش بپردازد و طرح‌های بزرگ اقتصادی‌اش را به منصه‌ی اجراء دربیاورد.

افغانستان: سال‌های جنگ در افغانستان زیربناهای انرژی را در این کشور از بین برده و نه تنها بازسازی این زیربناها، بلکه ایجاد سایر زیربنا نیز برای توسعه اقتصادی افغانستان مهم و ارزنده است. بدین لحاظ، افغانستان برای رشد و توسعه اقتصادی‌اش به انرژی نیاز مبرم و اساسی دارد. از این‌رو، وزارت انرژی و آب افغانستان توسعه شبکه‌های برق داخلی و در صورت لزوم واردات انرژی را به عنوان بستری برای توسعه اقتصادی مورد توجه قرار داده است. در کنار این، افغانستان با بهره‌گیری از موقعیت بی نظیر جغرفیایی‌اش تلاش دارد تا با شراکت در پروژه کاسا- ۱۰۰۰ بتواند به گسترش روابط سیاسی ـ اقتصادی خود با کشورهای منطقه بپردازد و برای تأمین رشد اقتصادی دوام‌دار، صلح و ثبات دایمی و اجماع منطقه‌یی گام ارزنده‌ای بردارد. در ضمن، افغانستان بایت تطبیق پروژه کاسا- ۱۰۰۰ سالانه بیش از ۴۰-۴۵ میلیون دالر عاید بدست می‌آورد.

پاکستان: در چند سال اخیر پاکستان به شدّت با کمبود انرژی دست و پنجه نرم می‌کند و به اصلی‌ترین مشکل این کشور مبدل شده است. مشکل کمبود انرژی در پاکستان به خصوص در موسم گرما که هوای در این کشور گرم می‌شود، تشدید می‌یابد. از سوی دیگر، نیاز پاکستان به انرژی بصورت روز افزون افزایش می‌یابد و کمبود انرژی تاثیر منفی بالای رشد صنعت و خدمات در پاکستان داشته است و در تعدادی از ساحات بدلیل کمبود انرژی نتوانسته پلان‌های اقتصادی‌اش را تطبیق کند. تولید برق در پاکستان در شرایط فعلی از یکسو قیمت تمام می‌شود و از سوی دیگر دولت پاکستان توانایی مالی قابل ملاحظه برای تمویل ساخت و ساز بندها و مراکز تولید انرژی در اختیار ندارد. بناءً پروژه کاسا- ۱۰۰۰ و انتقال انرژی برق از آسیای میانه از طریق افغانستان به پاکستان گامی مهمی در راستای حل معضل کمبود برق در پاکستان می‌باشد و می‌تواند این کشور را در توسعه پایدار یاری رساند.

با در نظر داشت مزایا و مفاد پروژه کاسا- ۱۰۰۰ به تمام کشورهای عضو می‌توان گفت که تطبیق پروژه به نفع تمام کشورهای منطقه بوده  و می‌تواند در کاهش اختلافات سیاسی و ایجاد همگرایی منطقه‌یی سهم بسزایی ایفا کند. پس هر نوع ممانعت و کم‌کاری از سوی کشورهای عضو به ضرر خود این کشورها تمام می‌شود.