یک هیئت کانگرس ایالات متحدۀ امریکا به رهبری جان مک کین رییس کمیتۀ تسلیحات نظامی سنای امریکا، طی سفری به پاکستان، با مقام‌های پاکستانی در مورد تلاش برای تامین صلح در افغانستان صحبت کرده‌است.

این هیئت سنای امریکا روز گذشته وارد پاکستان گردیدند که گفته شد تامین امنیت و صلح در افغانستان نیز از مسایل مورد بحث در آن بوده‌است.

حکومت پاکستان با نشر اعلامیه‌یی می‌گوید که در این دیدار با سرتاج عزیز، مشاور امور خارجی نخست‌وزیر پاکستان و جنرال قمر بجوا، رییس ستاد ارتش آن کشور صحبت کرده‌اند.

اعلامیۀ پاکستان می‌افزاید که هیئت‌های امریکا و پاکستان در مورد اهمیت هم‌آهنگی و هم‌کاری امنیتی کابل و اسلام‌آباد نیز هم‌نظر هستند.

مورد قابل بحث این است که با آن‌که سناتوران امریکایی بارها به موجودیت پناه‌گاه‌های هراس‌افگنان در پاکستان تاکید کرده‌اند و اخیرا ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو نیز این مسئله را یادآوری کرد، در اعلامیۀ پاکستان گفته شده که هیئت امریکایی گفته‌است شبکه‌های دهشت‌افگنی در آن کشور برچیده شده و پناه‌گاه‌های‌شان محدود گردیده‌است.

حکومت افغانستان همواره ادعا می‌کند که پناه‌گاه‌های هراس‌افگنان در پاکستان وجود دارد و از هراس‌افگنان را در افغانستان نیز آن کشور حمایت می‌کند.

با این حال در اعلامیه گفته شده که پاکستان در قسمت تامین صلح در افغانستان توقع تعامل سازنده با امریکا را دارد و آماده‌است تا در بخش مبارزۀ موثر علیه داعش در منطقه، هم‌کاری کند.