پس از حملۀ روز گذشته در چهارراهی زنبق کابل، محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان از برگزاری یک اجماع و فیصلۀ ملی در آیندۀ نزدیک علیه پاکستان خبر داده مردم افغانستان را به آن فرا خواند.

آقای غنی هرچند در سخنانش صراحتا از پاکستان نام نبرد، اما ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان روز گذشته اعلام داشت که حملۀ مرگ‌بار چهارراهی زنبق توسط شبکۀ حقانی با راه‌نمایی و دستور مستقیم استخبارات نظامی پاکستان انجام شده‌است.

در همین پیوند محمد اشرف غنی در یک پیام ویدیویی یک‌بار دیگر در عقب جنگ افغانستان دست استخبارات قوی کشورهای حامی تروریزم(پاکستان) را دانسته گفت که در آغاز ماه رمضان حکومت، علما، شورای عالی صلح و ملت افغانستان از مخالفان مسلح خواستند تا دست از خون‌ریزی بردارند اما آنان در خوست، قندهار و سپس کابل حمله‌هایی را انجام دادند.

رییس جمهور افغانستان گفت دیگر تنها محکومیت کفایت نمی‌کند، بل به ضد این گروه‌های ضد بشری و اسلامی وقت اقدامات عملی و جدی فرا رسیده‌است و حکومت افغانستان به خاطر نابودی تروریزم، از هیچ نوع اقدام دریغ نمی‌کند.

او گفت امروز فرصت یک فیصلۀ مهم فرا رسیده، نظام و حکومت به ارادۀ قوی ملت ایجاد شده و استوار است و یک‌بار دیگر برای فیصله و بسیج به ملت رجوع می‌کند.

رییس جمهور از تمام بزرگان جهادی، قومی، سیاسی، علمای دینی، جوانان، مطبوعات، زنان و جامعۀ مدنی خواست تا در کنار حکومت بایستند و علیه دشمنان مردم افغانستان یک صف واحد و منظم را ایجاد کنند.

غنی از سیاسیون و دیگر گروه‌ها خواست تا تمام اختلافات سلیقه‌یی، تنظیمی و سیاسی را کنار بگذارند و به خاطر یک فیصلۀ سرنوشت‌ساز ملی که حکومت و نیروهای امنیتی آن را تطبیق خواهند کرد، گرد هم آیند.

رییس جمهور افغانستان در این سخن‌رانی‌اش گفت که باید در برابر کسانی که به صدای صلح جواب منفی دادند و به دستور و اشارۀ بیگانه‌گان می‌جنگند، تروریستان بین‌المللی که هویت و ریشۀ افغانی ندارند و در خاک افغانستان فعالیت‌های شوم تروریستی را به کار می‌برند و کشورها و شبکه‌های استخباراتی که در عقب “جنگ نااعلام‌شدۀ” افغانستان ایستاد هستند، فیصلۀ ملی شود و اهداف‌شان دفع گردد.

پیش از این بارها رییس جمهور افغانستان اعلام کرده که پاکستان در یک جنگ نااعلام‌شده علیه افغانستان قرار دارد.