دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا از نیروهای امنیتی افغان و ایستاده‌گی‌شان در برابر تروریزم ستایش کرد.

ترامپ روز گذشته در جریان سخنانش در نشست کشورهای اسلامی- عربی و امریکا در ریاض پایتخت عربستان سعودی، نیروهای امنیتی افغان را باشهامت خواند.

او گفت که سربازان باشهامت افغانستان در برابر گروه طالبان و دیگر گروه‌ها ایستاده و در دفاع از کشورشان قربانی می‌دهند.

این در حالی‌ست که با آن‌که دونالد ترامپ به حمایت از افغانستان تاکید می‌کند، تا به حال موقف نهایی‌اش را در مورد افغانستان اعلام نکرده‌است.

آقای ترامپ روز گذشته نیز در سخنانش یادآوری کرد که ایالات متحدۀ امریکا حمایتش را از کشورهایی که علیه تروریزم مبارزه می‌کنند دریغ نخواهد کرد.

پیش از این ایالات متحدۀ امریکا به درخواست فرمان‌دهی حمایت قاطع، برای فرستادن نیروهای بیش‌تر به افغانستان اعلام آماده‌گی کرده بود و این مسئله زیر بررسی و رای‌زنی قرار داشت.

به شمول مک ماستر، مشاور امنیت ملی امریکا چندین مقام آن کشور گفتند که در حال رای‌زنی در این زمینه هستند و رییس جمهور تصمیم نهایی‌اش را اعلام خواهد کرد.

اما هنوز با آن‌که پالیسی امریکا در مورد افغانستان به گونۀ واضح مشخص نشده، فرستادن نیروی بیش‌تر از سوی آن کشور نیز در هاله‌یی از ابهام قرار دارد.

در حال حاضر ۹۸۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند و با توجه به وضعیت امنیتی افغانستان، مشخص نیست امریکا برای فرستادن یا نفرستادن نیرو چی تصمیمی خواهد گرفت.