نوشته‌یی از: محمد شفیق همدم فعال مدنی، نویسنده و پژوهش‌گر امور سیاسی است.

بیش از یک دهه بدین سو جهان مصروف یک جنگ تعریف نا شده جهانی است. یا به‌عبارت‌دیگر جنگ جهانی سوم در یک سطح متفاوت ادامه دارد. در آسیا،‌ اروپا، افریقا و آمریکا به شمول کشورهای چون: افغانستان، پاکستان، برما،‌ کره‌ای شمالی، عراق،‌ فلسطین،‌ اسرائیل، سوریه، لیبیا، سودان، مصر، یمن،‌ اوکراین، ترکیه، روسیه، کلمبیا، مکسیکو و در چندین کشورهای جهان جنگ‌های مسلحانه ادامه دارد. تنها در افغانستان و عراق بیش از پنجاه کشورهای اروپایی، آمریکایی،‌ آسیایی،‌ استرالیایی و آفریقایی شامل جنگ بودند. اگر این  یک جنگ جهانی نیست پس چیست؟

باوجوداینکه از پیدایش انسان تا هنوز این مخلوق با چالش‌های گوناگون دست‌وپنجه نرم می‌کند، اما جنگ‌ها و کشتار انسان‌ها توسط  یکدیگر بدون هیچ نوع وقفه ادامه دارد. جنگ‌های معاصر به شمول جنگ اول جهانی و جنگ دوم جهانی بیشترین تلفات را در پی داشت.  به همین منظور مردم از ختم جنگ دوم جهانی بدین سو در تلاش جلوگیری جنگ سوم جهانی هستند.

در جنگ اول جهانی از سال ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ میلادی در حدود ۱۷ میلیون انسان‌ها کشته و بیش از ۲۰ میلیون انسان دیگرمجروح گردید. در جنگ دوم جهانی بعد از سال ۱۹۳۹ میلادی در حدود ۶۰ میلیون انسان جان‌های خود را از دست دادند. در نخست همه می‌کوشیدند که از جنگ اول جهانی جلوگیری شود، اما تلاش‌ها ناکام شده و این جنگ رخ داد. در حدود کمتر از سه دهه بعد از اولین جنگ جهانی که بیشترین انسان‌های روی زمین هنوز هم خاطرات تلخ این جنگ را به ذهن داشتند و باوجود تمام تلاش‌ها برای جلوگیری از یک جنگ همانند، جنگ دوم جهانی آغاز شد و تمام قدرت‌های دنیا در مهار کردن این جنگ ناکام ماندند. اینک همه دنیا از جنگ سوم جهانی در حراس هست و اکثریت مردم می‌کوشند که از چنین جنگ جلوگیری به عمل آید.

در جنگ‌های جهانی بیشترین قربانی افراد ملکی بوده و هردو جنگ باعث خسارات معادل‌ ترلیون‌ها دالر شد. باوجوداینکه انسان‌ها در قرن بیست و یکم پیشرفت چشمگیری دارند، اما علما و پژوهشگران به این باور هستند که اگر جنگ‌های جهانی در قرن بیست صورت نمی‌گرفت انسان‌ها در حال حاظر در یک موقعیت بهتر قرار می‌داشتند. این جنگ‌ها نه تنها باعث کشته شدن مردم شد، بلکه روند انکشاف و رشد مدنیت را نیز بطیء ساختند.

اکنون در کنار رشد سریع انسان‌ها در کره خاکی سلاح‌های مهلک و کشنده به شمول سلاح‌های کشتار دسته‌جمعی یا سلاح‌های ذروی و کیمیایی  نیز به‌سرعت انکشاف یافته و قدرت‌های بزرگ و متخاصم جهان به‌طور بی‌سابقه این سلاح‌های کشنده را در اختیاردارند. ارقام ثبت‌شده‌ای بم‌های اتمی ۹ کشورهای اتمی به ۱۴۹۰۰ کلاهک می‌رسد. متخصصین امینت ملی و سلاح‌های اتمی به این باور هستند که سلاح‌های موجود میان کشورهای متخاصم،‌ بال خصوص سلاح‌های هسته‌ای می‌تواند که به‌سادگی تمام بشریت و کره زمین را از هستی نابود کند. به همین دلیل حراس مردم بیشتر از جنگ‌های اتمی است،‌ نه از یک جنگ جهانی.

در جنگ‌های جهانی قبلی هم تمام کشورها وارد جنگ نبودند، فقط چندین کشور وارد معرکه شدند. به‌طور مثال در جنگ دوم جهانی به شمول افغانستان چندین کشورهای دیگر بی‌طرف باقی ماندند. همچنان در جنگ اول جهانی هیچ نوع سلاح اتمی از سوی طرفین درگیر استفاده‌نشده بود و حتی چنین سلاح وجود نداشت، و چندین کشور در این جنگ نیز بی‌طرفی خود را حفظ کردند. پس نظر به تاریخچه و تعریف یک جنگ جهانی،‌ چنین جنگ‌ها منحصر به استفاده از سلاح‌های اتمی و یا هم دخیل بودن تمام جهان در یک جنگ نیست.

در یک دهه‌ای گذشته میلیون‌ها انسان‌ها کشته، زخمی و آواره شدند. باید انسان‌ها بدانند که این جنگ به یک نحوه در جریان است و همه باید دست‌به‌هم داده از رشد این جنگ و استفاده سلاح‌های هسته‌ای جلوگیری کنیم. یک نقطه قابل‌ذکر است که برخلاف جنگ های دیگر، در ایجاد جنگ‌های جهانی کشورهای اسلامی کدام نقش کلیدی نداشتند و اکثریت کشورهای اسلامی همواره در تلاش حفظ امینت و صلح بودند. پس باید به خاطر داشت که بزرگ‌ترین جنگ‌های مشابه درگذشته هم رخ‌داده است و اگر مردم بموقع دست بکار نشوند، آغاز یک جنگ اتمی و یا نابودی بشریت هم بعید نخواهد بود. پس لازم است که برای ختم این جنگ جهانی سوم همه ما با یک دیدگاه جهانی و عکس‌العمل موضعی نقش خویش را در در این راستا بازی کنیم