دانشمندان خبر داده اند که مایکرو‌فوسیل های یافت شده در کانادا، قدیمی ترین شواهد شناخته شدۀ حیات بر روی زمین اند. این کشف نظریه آغاز زندگی در کرۀ زمین را تقویت می‌کند، هرچند به باور برخی، این شواهد شاید آنقدر قوی نباشند.

37774179_303

دویچه وله به نقل از فرانس پرس می‌نویسد شاید لازم بیفتد که منشاء تاریخ زندگی بر روی زمین بازنویسی شود.

یک تیم تحقیقاتی در مجله علمی “نیچر” یا “طبیعت” از کشف قدیمی ترین مایکروفوسیل زمین خبر داد که به عنوان “ثبوت مستقیم” حیات در سیاره ما در ۴ میلیارد سال پیش ارزیابی شده است. این کشف همچنان می تواند نظریه حیات احتمالی در سیاره های دیگر را نیز تغییر دهد.

دومینیک پاپینیو از دانشگاه کالج لندن در مجلۀ “نیچر” نوشته است که مایکرو‌فوسیل های تازه کشف شده در کانادا حدود ۳۰۰ میلیون سال قدیمی تر از فوسیل های قبلاً شناخته شده اند. این پژوهشگر و همکارانش از انستیتوت های تحقیقات خاک ایالات متحدۀ امریکا و ناروی و همچنان دانشگاه اوتاوا قدامت این فوسیل ها را بین ۳،۷۷ تا ۴،۲۹ میلیارد سال تخمین زده اند.
تا کنون قدیمی ترین مایکروفوسیل های جهان، که در آسترالیا کشف شده بودند، متعلق به ۳،۴۶ میلیارد سال پیش ثبت گردیده بود.
تیم تحقیقاتی به رهبری دومینیک پاپینیو این فوسیل های بسیار کوچک به شکل گُل با ساختار کوارتز را در “کمربند گرین استون نیوواگیتوک” در کیبک کانادا کشف کرده بودند. ضخامت این فوسیل ها به اندازۀ نصف موی انسان و طول آن تقریباً نیم میلی‌متر بوده که به شکل لوله ها و الیاف سرخ‌رنگ دیده می‌شوند.
تحقیقات نشان داده است که این فوسیل ها بقایای باکتری های اند که در نزدیکی چشمه های آب داغ در بستر بحر زندگی می‌کرده اند و از عنصر آهن تغذیه می‌شده اند.
هنوز هم چشمه های آب گرم یا “هایدروترمال” های غنی از آهن وجود دارند که در آنها باکتری‌ها زیست می‌کنند. این باکتری ها شاید شبیه همان باکتری های کهن باشند که بقایای شان حالا یافت شده است.

در کشفیات احتمالی قدیمی، دانشمندان همواره تردید داشتند که آیا فوسیل های یافت شده واقعا منشاء بیولوژیکی یا زیستی دارند، یا خیر. از همین‌رو پژوهشگران به رهبری دومینیک پاپینیو چندین روش را برای تجزیه و تحلیل مایکرو‌فوسیل ها، از جمله اسکن لایزری‌ به کار بسته اند. محققان گفته اند که به ویژه تشخیص “اپاتیت” و یا “تری کلسیوم فوسفات” و همچنان یک ترکیب دیگر کاربنی در این فوسیل‌ها، گواه قوی حیات اند.
دومینیک پاپینیو به خبرگزاری فرانس‌پرس گفته است که در تعیین قدامت این فوسیل‌ها از یک “روش قوی” کار گرفته شده است، با آنهم این مسأله هنوز مورد بحث قرار دارد. او افزوده است که با تیم تحقیقاتی خویش قدامت این فوسیل‌های جدید را از روی احتیاط حد اقل ۳،۷۷ میلیارد سال تخمین زده اند.

پژوهشگران نوشته اند که این کشف مایکروفوسیل‌های بسیار کهن شاید نظریه در مورد حیات احتمالی در سیاره های دیگر را نیز تغییر دهد. این نظریه که زندگی بر روی زمین اندکی پس از شکل گیری این کره در تقریباً ۴،۵۷ میلیارد سال پیش آغاز شده است، نشان می‌دهد که شاید در مراحل اولیه در سیاره های با منابع آب در خارج از منظومه شمسی ما، چنین موجودات بوده باشند.
گفته می‌شود که کرۀ مریخ نیز در همان زمان، مانند زمین، بر سطح خود آب داشته است. پس می‌توان تصور کرد که در مریخ نیز نشانه های از حیات در ۴ میلیارد سال پیش قابل کشف اند.