mulla mutasim

یکی از رهبران گروه طالبان گفته‌است که این گروه به خاطر پیوستن به روند صلح با حکومت افغانستان زیر فشار قرار دارند.

هم‌زمان با آن‌که گروه طالبان به ادامۀ جنگ در افغانستان تاکید می‌کنند، وزیر مالیۀ رژیم طالبان می‌گوید که انگیزۀ اصلی به خاطر تقاضای ازسرگیری گفت‌گوهای صلح آوردن تغییر در وضعیت کشور است.

آغاجان معتصم به نیویارک تایمز گفته‌است رهبران گروه طالبان توافق کرده‌اند که گفت‌گوهای صلح را در یک نشست در شهر کویته، مرکز ایالت بلوچستان پاکستان از سر گیرند.

اخیرا مقام‌های پاکستانی که هم‌چنان نتوانسته‌اند اعتماد حکومت افغانستان را در این زمینه به دست آورند نیز خواهان از سرگیری گفت‌گوهای صلح با طالبان گردیدند.

هارون چخانسوری، سخن‌گوی رییس جمهور هفتۀ گذشته در یک نشست خبری گفت که حکومت آمادۀ گفت‌گوهای صلح است اما به یک فضای اعتماد میان دو کشور ضرورت است و اقدامات باید عملی و اجرایی باشد.

به گفتۀ معتصم امکان ازسرگیری گفت‌گوهای صلح زیاد است و رهبران گروه طالبان از وی خواسته‌اند تا به خاطر این گفت‌گوها میان‌جی‌گری کند.

با آن‌که این مقام طالبان در مورد این‌که فشار بالای طالبان از کدام ناحیه‌است چیزی نگفته اما در حال حاضر تنها آدرسی که می‌تواند بالای آنان فشار وارد کند پاکستان است.

از سویی، ملا هیبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان در پیام جدیدی برای هوادارانش به مناسبت عید قربان گفته‌است که مبارزه‌شان در افغانستان ادامه خواهد داشت.

این در حالی‌ست که طی دوسال تلاش حکومت وحدت ملی برای راه‌اندازی گفت‌گوهای صلح با طالبان، این تلاش‌ها هم‌چنان بی‌نشست بوده و حتا نشست‌های چهارجانبه با حضور امریکا و چین نیز نتوانست تاثیری روی این روند و صداقت پاکستان در هم‌کاری در این زمینه داشته باشد.

هرچند حکومت افغانستان به هیچ عنوان اعتماد لازم بالای پاکستان مبنی بر هم‌کاری آن کشور در تامین صلح افغانستان ندارد اما به باور آگاهان فشارهای اخیر ایالات متحدۀ امریکا و افزایش آن بالای اسلام‌آباد می‌تواند در این خصوص سازگار واقع شود.