Kabul-suicide-bombers2

گروه دولت اسلامی یا داعش پس از آن‌که مسؤولیت حملۀ مرگ‌بار را که منجر به تلفات سنگین غیر نظامیان در کابل شد به دوش گرفت، تصویرهای از حمله‌کننده‌گانش را نشر کرد.

در حمله‌های انتحاریی که دوروز پیش بالای شهروندان که در تظاهرات جنبش روشنایی در منطقۀ ده‌مزنگ کابل اشتراک کرده بودند صورت گرفت، بیش از 80 تن کشته و بیش از 230 نفر زخمی گردیدند.

اکنون تصویرهای دو حمله‌کنندۀ انتحاری بالای اعضای جنبش روشنایی، از سوی افراد مربوط به گروه داعش در شبکه‌های اجتماعی تویتر و فسبوک نشر شده‌است.

پیش از این حمله‌کننده از سوی منابع امنیتی بلال خوانده شده بود ولی صاحبان این تصویرها که حمله‌های انتحاری را انجام دادند، نجیب‌الله الافغانی و طلهه الافغان معرفی شده‌اند.

این نخستین حملۀ بزرگی بود که گروه دولت اسلامی یا داعش مسؤولیت انجام آن را در پایتخت افغانستان به دوش می‌گیرد.

تا کنون این گروه در چند ولسوالی ولایت ننگرهار به گونۀ پراگنده فعالیت داشتند و از حضورشان در برخی از ولایت‌های دیگر نیز گزارش شده اما از این حمله دیده می‌شود که داعش در پایتخت نیز توانسته جای پایی برای خودش باز کند و پس از این اهدافش متمرکز به شهرهای بزرگ نیز خواهد بود.

هرچند در آغاز گمانه‌ها بر این بود که طالبان این حمله را انجام دادند ولی سخن‌گوی این گروه با نشر یک اعلامیه آن را نکوهش و دست‌داشتن در حمله بالای معترضان را رد کرد.