10307418_593518127463414_7359989089893109355_n

مقام‌ها در ولایت شرقی ننگرهار می‌گویند یک خانم هراس‌افگن با دو فرزندش در این ولایت با جنگ‌افزار و مواد انفجاری بازداشت شده‌است.

فضل احمد شیرزاد، فرمان‌دۀ پولیس ننگرهار روز دوشنبه(۱۴ جدی) در یک نشست خبری در مرکز رسانه‌های ولایت ننگرهار گفت که نیروهای امنیتی این خانم را با فرزندانش زمانی که می‌خواستند ماین جاسازی‌شده در کنار سرک را منفجر سازند، گرفتار کرده‌اند.

آقای شیرزاد گفت این خانم با یک کودکش در ناحیۀ ششم شهر جلال‌آباد با یک ماین چسپکی، یک میل تفنگ‌چه و شاژور و مرمی بازداشت شده‌است.

هم‌چنان به گفتۀ فرمان‌دۀ پولیس ننگرهار یک پسر دیگر این خانم در یک اقدام جداگانۀ کشفی پولیس در روستای هدی فارم ولسوالی بهسود ننگرهار زمانی بازداشت شده که می‌خواسته یک ماین را منفجر سازد.

بازداشت خانم‌ها در افغانستان در پیوند به روی‌دادهای هراس‌افگنانه کم‌پیشینه‌است و این اتفاق فقط چندبار محدود زمانی افتیده که مخالفان خواسته‌اند از زنان و دختران در حمله‌های انتحاری سوء استفاده کنند اما ولی تسلیم نیروهای امنیتی شده‌اند.

اما این نخستین‌باری‌ست که یک خانم در جریان کارگذاری ماین کنار جاده ویا انفجار آن بازداشت می‌گردد.

شیرزاد یادآور شد که یک تن دیگر از مخالفان مسلح که که چندی پیش از خانه‌اش مقداری جنگ‌افزار و مواد انفجاری به دست آمده بود را هم پولیس بازداشت کرده‌است.

به گفتۀ فرمان‌دۀ پولیس ننگرهار افراد بازداشت‌شده هنوز زیر بررسی بیش‌تر قرار دارند.