d1ad9c12-b6da-4418-a0f4-403d44debd76

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان یک‌بار دیگر تاکید می‌کند که پاکستان باید با اقدام علیه گروه‌های هراس‌افگن در خاکش صداقتش را در مبارزه با هراس‌افگنی نشان دهد.

رییس جمهور افغانستان روز گذشته با دینگ شیجون، فرستادۀ ویژۀ چین برای افغانستان و پاکستان در کاخ ریاست جمهوری دیدار کرد.

دینگ شیجون در این دیدار افغانستان را یک شرک مهم کشورش خوانده گفت که به همین منظور مشترکا با افغانستان تلاش می‌کنند تا تروریزم از بین برده شود.

فرستادۀ ویژۀ چین برای افغانستان و پاکستان گفت که می‌خواهند با از بین‌بردن تروریزم در منطقه زمینۀ تامین ثبات پایدار و انکشاف اقتصادی در افغانستان مساعد شود.

در همین حال رییس جمهور افغانستان در این دیدار با تاکید بر نیاز افغانستان به یک صلح پایدار، یادآور شد که صلح افغانستان دو بعد دارد که صلح با پاکستان و صلح با طالبان می‌باشد.

رییس جمهور غنی یادآور شد پاکستان باید در برابر گروه‌های هراس‌افگن که علیه مردم افغانستان جنگ می‌کنند اقدام کند و با این کار هم‌کاری و صداقتش را در مبارزه با تروریزم و تامین صلح پایدار در افغانستان نشان دهد.

او گفت که تروریزم تهدید مشترک برای افغانستان، پاکستان و منطقه است و باید در برابر آن به گونۀ مشترک مبارزه کرد.

این در حالی‌ست که شماری از مقام‌های پاکستانی حضور هراس‌افگنان در را در آن کشور نمی‌پذیرد و می‌گویند در عملیات‌های‌‍شان این گروه‌‍‌ها را سرکوب کرده‌اند.

از سویی، نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان چندی پیش اعلام کرد که نمی‌توانند هم طالبان را قتل کنند و هم آنان را بکشند و به دنبال آن پرویز مشرف، رییس جمهور پیشین آن کشور طالبان، القاعده، شبکۀ حقانی و دیگر گروه‌های هراس‌افگن را قهرمانان‌شان خواند.

با این حال امریکا نیز اخیرا یک‌بار دیگر تاکید کرد که پاکستان باید در برابر هراس‌افگنان در خاکش اقدام صادقانه نماید.