terrorists

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان از بازداشت ۳۰ تن از اعضای شبکۀ تروریستی حقانی و شورای پشاور در پیوند به حمله‌های خونین اخیر در کابل خبر می‌دهد.

در خبرنامه‌یی که روز دوشنبه(۹ سنبله) از سوی ریاست عمومی به نشر رسید آمده‌است که ۲۶ تن از این افراد در پیوند به چهار حملۀ اخیر کابل( شاه شهید، میدان هوایی، مکروریان و شورای ملی) بازداشت شده‌اند.

دوتن از مسؤولان شبکۀ تروریستی قاری جانان، ولسوال نام‌نهاد شورای پشاور برای ولسوالی ده سبز کابل با هم‌راهانش، اسرار احمد، ملک و مصطفا از سردسته‌های گروه حقانی حملۀ در شاه شهید، حملۀ میدان هوایی و مکروریان را سازمان‌دهی و عملی کرده‌اند.

ریاست عمومی امنیت ملی می‌گوید گروه بازداشت‌شده یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های هراس‌افگن در کابل بوده و تصمیم داشته‌اند سیزده برنامۀ هراس‌افگنانۀ دیگر را در شهر کابل انجام دهند.

اهداف بعدی این هراس‌افگنان برای حمله کاخ ریاست جمهوری، ریاست امنیت ملی واقع در شش درک، وزارت دفاع ملی، سفارت امریکا، فرمان‌دۀ پولیس کابل، شورای ملی و دانش‌گاه خاتم النبیین بوده اما پیش از اقدام توسط نیروهای امنیت ملی بازداشت شده‌اند.

ریاست امنیت ملی می‌گوید که در دوهفتۀ اخیر دو موتر باربری مملو از مواد انفجاری را که حدود ۱۳ تن مواد انفجاری در آن جا به جا شده قرار بود  از پکتیا به ولایت‌های مرکزی انتقال یابد کشف و متوقف ساخت. این مواد نیز قرار بوده تا به همین افراد بازداشت‌شده رسانیده شود.

کابل در هفته‌های اخیر شاهد خونین‌ترین حمله‌های هراس‌افگنانه بود و حمله‌هایی در شاه شهید، اکادمی پولیس، قصبه، مکروریان و فرودگاه کابل رخ داد که صدهاتن در آن کشته و زخمی گردیدند.

حمله در شاه شهید از محیب‌ترین حمله‌ها بود که گفته شد در آن حدود ۲۰ تن کشته و ۴۰۰ نفر دیگر زخمی گردیدند و هم‌چنان ملیون‌ها دالر زیان مالی نیز به شهروندان وارد ساخت.