zabul

مقام‌های محلی در ولایت زابل می‌گویند، پول معارف در این ولایت به مخالفان مسلح داده می‌شود تا دوباره جنگ‌افزار خریده بالای نیروهای امنیتی حمله کنند.

پیش از این گزارش‌هایی به نشر رسیده بود که معاشات معلمان در ولایت زابل به مخالفان مسلح دولت پرداخته می‌شود.

اما اکنون گزارش‌های تازه می‌رسانند که ریاست معارف این ولایت، معاش آموزگاران را به طالبان می‌دهند تا جنگ‌افزار بخرند.

محمد الله، فرمان‌دۀ پولیس ولسوالی شاه جوی می‌گوید از ۳۷ مکتبی که در این ولسوالی وجود دارد تنها هفت مکتب فعال است و پول دیگر مکتب‌ها به طالبان داده شده تا به خاطر کشتار نیروهای امنیتی جنگ‌افزار بخرند.

به گفتۀ فرمان‌دۀ پولیس شاه جوی، در بخش‌هایی از این ولسوالی که حکومت هیچ حاکمیتی ندارد نیز برای مکتب‌ها پیسه داده می‌شود.

در همین حال داوود گلزار، یک عضو شورای ولایتی زابل می‌گوید که در ریاست معارف این ولایت فساد گسترده وجود دارد و اگر دولت از این روند جلوگیری نکند، ریاست معارف به ادارۀ تمویل‌کنندۀ طالبان تبدیل خواهد شد.

رحیم الله لودین، رییس معارف ولایت زابل این اتهام‌ها را رد می‌کند اما انور اسحاق‌زی، والی این ولایت می‌گوید که در مورد این موضوع به گونۀ جدی بررسی و زمینۀ آموزش را برای کودکان در زابل مهیا خواهد کرد.

این در حالی‌ست که چندی پیش نیز از دادن معاش آموزگاران ولایت زابل به طالبان سخن گفته شده بود.

بزرگان قومی زابل می‌گویند اداره‌یی را که دولت به نام ریاست معارف در این ولایت ساخته در میان مسؤولان معارف و طالبان تقسیم شده‌است.

زابل از جمله ولایت‌هایی‌ست که آموزش و پرورش در آن رشد خیلی کمی داشته و هنوز شمار زیادی از کودکان در بخش‌های ناامن آن از نعمت درس و سواد بی‌بهره‌اند.

.

ولی سرحدی