150630122309_02

مسؤولان در نهادهای امنیتی کشور می‌گویند که افراد وابسته به گروه دولت اسلامی عراق و شام(داعش) در سه ولایت افغانستان تا کنون هسته‌گذاری کرده‌اند.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی وزارت امور داخلۀ افغانستان روز چهارشنبه(10 سرطان) در یک نشست خبری مشترک با سخن‌گویان ریاست عمومی امنیت ملی و وزارت دفاع گفت که داعش اکنون در سه ولایت هلمند، ننگرهار و فراه وجود دارد.

سخن‌گوی وزارت امور داخله یادآور شد که عملیات نیروهای امنیتی در برابر گروه داعش آغاز یافته و طی چندروز در ولایت‌های ننگرهار و فراه تلفاتی نیز به داعش وارد شده‌است.

اقای صدیقی یادآور شد که از یک هفته به این‌طرف نیروهای امنیتی عملیاتی را در برابر داعش راه‌اندازی کرده‌اند که تا کنون هفت نفر این گروه کشته و چهارتن‌شان بازداشت گردیده و هم‌چنان در مجموع 35 عضو گروه داعش کشته شده‌است.

او در مورد نگرانی‌ها مبنی بر خرابی وضعیت امنیتی در کشور گفت که نیروهای امنیتی با تمام توان با هر فرد و گروهی که علیه آرامش و امنیت مردم اقدام کنند مبارزۀ جدی خواهند کرد.

هم‌چنان حسیب صدیقی، سخن‌گوی ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان نیز گفت که داعش امروز یک تهدید جدی به امنیت افغانستان تلقی می‌شود و نیروهای امنیتی نه تنها در برابر داعش، بل در برابر تمام این گروه‌ها با قاطعیت مبارزه می‌کنند.

حسیب صدیقی گفت که شورای امنیت ملی استراتیژی ویژه‌یی را به هدف مبارزه با گروه داعش تدوین کرده و آن را با هرسه نهاد امنیتی در میان گذاشته‌است.

او گفت که امنیت ملی نیز یک گروه ویژه را برای مبارزه با داعش تشکیل داده که متشکل از بخش‌های اوپراتیفی، تحلیل و تجزیه و قطعات خاص عملیاتی است.

این در حالی‌ست که به تازه‌گی رقابت‌هایی میان طالبان و گروه داعش در افغانستان آغاز یافته و تا کنون درگیری‌ها و سربریدن‌هایی میان این دوگروه صورت گرفته‌است.

پس از گزارش‌ها در مورد بریده‌شدن سر اعضای طالبان و آتش‌زدن خانه‌های آنان توسط گروه داعش در ننگرهار، طالبان نامه‌یی را عنوانی رهبری داعش در عراق و سوریه فرستاده و گفتند که نیاز به حرکت موازی در افغانستان نیست و باید جای ایجاد مشکلات با طالبان هم‌کاری کنند.

به تازه‌گی شان سوندل، یک جنرال امریکایی گفت که افراد وابسته به گروه داعش در افغانستان با مرکزهای این گروه در سوریه ارتباط برقرار کرده‌اند.

اما سخن‌گوی امنیت ملی یک‌بار دیگر یادآور شد که نیروهای امنیتی کشور در برابر گروه داعش، جنگ‌جویان خارجی و تمام گروه‌های هراس‌افگن سرگرم مبارزه هستند و هرگروهی که امنیت کشور را تهدید کند، در برابرش مبارزه می‌شود.