0barekzayشکریه بارکزی، یکی از زنانی که برای نخستین بار برای گفت‌گو با طالبان رفته می‌گوید که از حقوق زنان افغان شجاعانه دفاع کرده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، حدود ده زن افغان به شمول شکریه بارکزی و فوزیه کوفی، اعضای مجلس نماینده‌گان افغانستان در یک اقدام بی‌سابقه به شهر اسلو، پایتخت ناروی رفته‌ و با نماینده‌گان طالبان دیدار و گفت‌گو کرده‌اند.

این دیدارها روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه صورت گرفته و خود طالبان نیز آن را تایید کرده‌اند.

خانم بارکزی در گفت‌گو با بی‌بی‌سی این دیدار را یک حرکت تاریخی و مهم برای زنان افغان خوانده و گفته‌است که خواست اصلی زنان اشتراک‌کننده در این گفت‌گوها، حفظ ارزش‌های دیموکراتیک بود که در یک دهۀ گذشته در افغانستان به دست آمده‌است.

این گفت‌گوها در نروژ روی تضمین حقوق زنان در صورت تقسیم احتمالی قدرت در آینده بود و هردو توافق به این‌که جنگ جاری در افغانستان به سود هیچ کس نیست و برای رسیدن به ثبات پایدار باید گفت‌گوها ادامه یابد، معتقد بوده‌اند.

این در حالی‌ست که چندی‌پیش یک هیئت ۲۰نفری از شورای عالی صلح افغانستان با نماینده‌گان طالبان در قطر دیدار کردند و تا کنون طرف‌ها از این نشست راضی به نظر می‌رسند.

هم‌چنان حضور زنان در نخستین دور گفت‌گو با نماینده‌گان طالبان و بگومگوها از ادامۀ این گفت‌گوها می‌تواند دریچۀ تازه‌یی از امیدواری برای آغاز عملی این گفت‌گوها میان حکومت افغانستان و طالبان باشد.