150505-221325_9

شورای عالی صلح افغانستان و گروه طالبان از سفر یک هیئت ارشد این گروه به ایران خبر می‌دهد اما ایران از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و طالبان را گروه تروریستی می‌خواند.

طالبان با نشر اعلامیه‌یی گفتند که یک هیئت ارشد این گروه به رهبری طیب آغا، مسؤول دفتر سیاسی‌شان به ایران سفر کرده‌است.

در بیانیۀ طالبان آمده‌است که این هیئت با مقام‌های ایران در بارۀ وضعیت جاری در افغانستان، منطقه، جهان اسلام و شرایط پناه‌جویان افغان در ایران گفت‌گو خواهد کرد.

در اعلامیۀ طالبان این سفر یک سفر معمول خوانده شده که در چارچوب دیدار از کشورهای جهان، به هدف گسترش روابط این گروه صورت گرفته و از گفت‌گوهای صلح یاد نشده‌است.

پیش از این نیز گروه طالبان در سفرشان به چین گفت‌گو در مورد صلح با حکومت افغانستان را رد کرده آن را افزایش روابط‌شان با کشورها خواندند ولی بعدن گفته شد که چین به خاطر راه‌اندازی گفت‌گوهای صلح افغانستان از آنان میزبانی کرده بود.

اسماعیل قاسم‌یار، عضو شورای عالی صلح افغانستان نیز به روزنامۀ شرق ایران گفته‌است که یک گروه هفت تا هشت نفری از دفتر سیاسی طالبان در قطر، به تهران سفر کرده‌اند.

اما خبرگزاری تسنیم از قول مرضیه افخم، سخن‌گوی وزارت خارجۀ ایران گزارش می‌دهد که حکومت ایران در این مورد از چیزی آگاهی ندارد.

خانم افخم ضمن گفتن این‌که ما از چیزی در این مورد آگاهی نداریم و مشخص نیست، تاکید کرده‌است، کسانی‌که چنین گزارش‌هایی را به نشر رسانیده‌اند باید منابع‌شان را مشخص کنند.

هم‌چنان محمد حسن آصفری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران به روزنامۀ شرق گفته‌است که از این سفر خبر ندارم اما در گذشته نیز چنین چیزی اتفاق افتاده بود و به لحاظ امنیتی رسانه‌یی نشد.

غلام رضا اسداللهی، رییس گروه دوستی ایران و افغانستان اما در گفت‌گو با روزنامۀ قانون در ایران طالبان را گروه تروریستی خوانده و افزوده‌است که این گروه از بدوتاسیس تا کنون خسارات فراوانی را به ایران وارد ساخته و نباید وارد این کشور شوند.

او طالبان را گروهی خوانده که دست‌شان به خون مردم افغانستان آغشته است و بارها در رابطه با ایران قوانین را زیر پا گذاشته حتا دپلمات‌ها و اعضای رسانه‌یی ایران را کشتند.

با این حال طالبان و شورای عالی صلح افغانستان سفر این هیئت را تایید کرده‌اند اما ایران از آن اظهار بی‌خبری می‌کند؛ پس در پشت این بگومگوهای ناهم‌گون و مبهم چه چیزی نهفته‌است؟