نهادهای امنیتی افغانستان می‌گویند که مخالفان مسلح دولت توانایی سقوط‌دادن هیچ ولایتی راندارند و هیچ‌جایی سقوط نخواهند کرد.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی وزارت امور داخله و دولت وزیری، معاون سخن‌گوی وزارت دفاع ملی افغانستان امروز(چهارشنبه ۹ ثور) در یک نشست خبری در مورد وضعیت امنیتی معلومات ارائه کردند.

n00080624-b (1)

دولت وزیری در این نشست گفت که در حال حاضر نیروهای امنیتی در بخش‌هایی از کشور سرگرم نبرد با شورشیان اند و در ۱۳ ولایت کشور همین‌اکنون ۲۱ عملیات جنگی در برابر مخالفان وجود دارد.

آقای وزیری در جریان سخنانش با یادآوری از تلفات سنگین شورشیان در قندز گفت:” در قندز عملیات روان است و به شما اطمینان می‌دهم نه قندز سقوط می‌کند، نه کدام ولسوالی و نه کدام قریه. هرکسی پروپاگندی را به راه بی‌اندازد من اطمینان می‌دهم که نیروهای مسلح بر وضع حاکم هستند و هیچ‌نوع تشویشی نیست “.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که پیش از این شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان ضمن نگرانی از وضعیت خراب امنیتی در قندز، این ولایت را در معرض سقوط خواندند و حتا عبدالرؤوف ابراهیمی، رییس مجلس وضعیت شمال کشور را به وزیرستان تشبیه کرد.

از سویی، بگومگوها از انتقال جنگ از جنوب به شمال افغانستان وجود دارد و پیش از این وزیر داخله نیز در مجلس سنا گفته بود که شماری از جنگ‌جویان به خاطر جنگیدن به شمال کشور می‌روند.

اما نهادهای امنیتی تاکید می‌کنند که نیروهای امنیتی توانایی سرکوب هرگروه هراس‌افگن را دارند و در برابرشان ایستاد خواهند شد.

وزیری تاکید کرد که در چارچوب عملیات‌های نظامیان افغان در بخش‌های مختلف کشور، عملیات بدر در ولایت‌های زابل و غزنی نیز از یک هفته به این‌طرف آغاز شده و توام با تصفیۀ چند ولسوالی از وجود شورشیان، تا کنون ۷۷ نفر شورشی کشته و ۶۲ تن دیگرشان زخمی گردیده‌اند.

به گفتۀ معاون سخن‌گوی وزارت دفاع در ۴۸ ساعت گذشته ۸۵ تن از شورشیان کشته و ۴۱ نفر دیگر آنان زخمی گردیده‌اند.

صدیق صدیقی که نیز در جریان نشست خبری صحبت می‌کرد با تایید گفته‌های معاون سخن‌گوی وزارت دفاع یادآور شد که دلیل تاخیر در عملیات‌های نظامی نیروهای افغان سپرقرارگرفتن غیر نظامیان از سوی طالبان است:” عامل این که می‌خواهیم به احتیاط پیش برویم این است که طالبان همیشه مردم ملکی را سپر قرار می‌دهند و از قریه‌ها و مناطق مسکونی استفاده کرده به مردم آسیب می رسانند. ما در جایی که مردم ملکی وجود داشته باشد از دقت کار می‌گیریم”.

آقای صدیقی از نماینده‌گان مردم در پارلمان خواست تا به گونۀافراطی تشویش‌شان را اظهار ننمایند و به نیروهای امنیتی کشور اعتماد داشته مسئلۀ سقوط ولایت‌ها را مطرح نکنند تا شورشیان از آن بهره ببرند.

سخن‌گوی وزارت داخله اطمینان داد که افغانستان از چندسال به این‌طرف با هراس‌افگنی روبه‌رو است اما هیچ‌وقت کشور دوباره به دست تروریستان نخواهد افتاد.

انتقام‌گیری از هراس‌افگنان در بدخشان

وزارت دفاع و وزارت امور داخله می‌گویند که انتقام سربازان سربریده‌شده را از مخالفان مسلح در ولایت بدخشان گرفته‌اند.

دولت وزیری گفت که عملیات زیر نام شاهین از چهارروز به این‌طرف در ولایت بدخشان آغاز شده، ساحاتی که مشکل پیش آمده بود تصفیه شده و پاس‌گاه‌های امنیتی در آن بخش‌ها فعال گردیده‌است.

او با تاکید بر تلفات سنگین جنگ‌جویان داخلی و خارجی در بدخشان یادآور شد افرادی که سر سربازان ارتش را در درۀ خستک ولسوالی جرم ولایت بدخشان بریده بودند، کشته شده‌اند.

باید یادآور شد که ماه گذشته صدها تن از جنگ‌جویان داخلی و خارجی در درۀ خستک ولسوالی جرم بدخشان بالای نیروهای ارتش ملی حمله کرده ده‌ها تن آنان را کشته و زخمی ساخته و جنگ‌افزارشان را نیز با خود بردند.