وزارت امور داخلۀ افغانستان به مخالفان مسلح دولت هشدار می‌دهد که این گروه‌ها پس از این در صورتی‌که سر بلند کنند، سرکوب می‌شوند.

به گزارش خامه؛ صدیق صدیقی، سخن‌گوی وزارت امور داخلۀ افغانستان روز یک‌شنبه(19 دلو) در یک نشست خبری در کابل گفت که هرکس به هر نام و با هر تهدیدی که تلاش ایجاد ناامنی را در افغانستان نماید، پاسخ جدی به آن داده خواهد شد.

afghan special

آقای صدیقی گفت:” داعش، طالبان، حقانی، القاعده و هرکسی که است نمی‌تواند افغانستان را از مسیر اصلی‌اش تغییر دهد. آنان بشنوند که به هر نامی فعالیت کنند، سرکوب می‌شوند و از بین می‌روند؛ مقاومت ما سرتاسری است”.

وی گفت که نهادهای استخباراتی و کشفی وزارت امور داخله در مورد این‌که گروه داعش شکل می‌گیرد ویا طالبان می‌خواهند تغییر نام دهند، به شدت مصروف کار و بررسی هستند.

سخن‌گوی وزارت داخله افزود که تمام حرکت‌ها و تحرک‌های مخالفان مسلح زیر نظر نیروهای امنیتی و دفاعی قرار دارد تا به هر اقدام آنان عمل باالقوه صورت گیرد.

او تاکید کرد که عنقریب عملیات بزرگی در کشور از سوی نیروهای امنیتی به خاطر سرکوب شورشیان راه‌اندازی خواهد و در بهار سال آینده نهادهای امنیتی افغانستان روی برنامه‌های نظامی و عملیات‌ها در بخش‌های مختلف کشور کار خواهند کرد.

صدیقی هم‌چنان اطمینان داد که تهدیدها را شناسایی کرده‌اند و نیروهای امنیتی به مخالفان مسلح مجال نخواهند داد:” اطمینان می‌دهم که این‌بار خوب آماده هستیم نسبت به گذشته. تهدیدها را شناسایی کردیم و آماده‌گی گرفتیم؛ تروریستان به هدف‌شان نمی‌رسند”.

داعش تبلیغات رسانه‌یی

به تازه‌گی بگومگوها و نگرانی‌ها از فعالیت‌های گروه دولت اسلامی عراق و شام(داعش) و افزایش فعالیت‌های آنان در بخش‌های مختلف افغانستان شکل گرفته‌است.

پیش از این گزارش‌هایی از فعالیت‌های گروه نقاب‌پوشان داعش در هلمند و پس از آن آغاز فعالیت‌های نظامی و ایجاد پای‌گاه‌های تمرینی آموزشی در زابل و فعالیت‌شان در بخش‌های دیگر افغانستان به نشر رسید.

هم‌چنان گفته می‌شود یکی از فرمان‌دهان پیشین طالبان رهبری گروه دلت اسلامی را در افغانستان و پاکستان به دوش گرفته و شماری از فرمان‌دهان محلی این گروه در افغانستان با اعلام پشتی‌بانی و پیوستن به داعش، مصروف سربازگیری هستند.

اما سخن‌گوی وزارت امور داخلۀ افغانستان فعالیت‌های گروه دولت اسلامی(داعش) را در افغانستان بیش‌تر تبلیغاتی خواند، تا رسانه‌یی و از از رسانه‌ها خواست تا روی موضوعات تبلیغاتی آن تمرکز نکنند:” از شما تقاضا می‌کنم زیاد جنبۀ رسانه‌یی نگیرد؛ چون هدف اساسی آنان این است تا در مطبوعات مطرح شوند”.

10952050_423279631168285_1824607210_n
حمایت امریکا از نیروهای افغان در صورت افزایش تهدیدها

از سویی، هم‌زمان با طالبان تهدیدهای داعش در حالی در افغانستان مطرح می‌شود که به تازه‌گی نیروهای افغان مسؤولیت تامین امنیت کشور را به دوش گرفتند و حدود یک و نیم‌ماه‌پس، در آغاز سال آیندۀ خورشیدی گفته می‌شود مسؤولیت سنگینی را به دوش خواهند داشت.

نیروهای ناتو و امریکایی نیز در آغاز سال جاری میلادی ماموریت جنگی‌شان در افغانستان پایان یافت و تنها حدود 13هزار از این نیروها به خاطر آموزش و مشوره‌دهی نیروهای افغان زیر نام حمایت قاطع در افغانستان باقی مانده‌اند.

از جانب دیگر اشتون کارتر، نامزد وزارت دفاع امریکا هفتۀ گذشته خاطرنشان ساخت که در صورت افزایش تهدیدهای گروه دولت اسلامی و طالبان در افغانستان، امریکا حاضر است در خروج نیروهایش از افغانستان تجدید نظر کند.

وی در مجلس سنای امریکا گفت که کشورش افغانستان را تنها نمی‌گذارد و در صورت افزایش ناامنی، خروج نیروهای امریکایی در پایان 2016 میلادی را مورد بررسی قرار خواهد داد.