سه‌شنبه نوامبر 20, 2018

بارکزی: تصمیم اخیر مجلس نقض صریح قانون اساسی افغانستان است

نوشته شده توسط نبی زاده - چ دلو ۰۱ ۱۳۹۳, ۹:۱۷ ب.ظ

Shukria Barakzai Afghan MPبیست و پنج تن از نامزدوزیران، رییس امنیت ملی و رییس بانک ملی افغانستان به روز سه شنبه از سوی رییس جمهوری افغانستان به مجلس نماینده‌گان معرفی شدند.

به اساس گزارش‌ها نام‌های هفت تن از نامزدوزیران به شمول صلاح الدین ربانی، نورالحق علومی، سعادت منصور نادری، آی سلطان خیری، احمد سیر مهجور، شاه زمان میوندی و فیض الله کاکر به دلیل داشتن تابعیت دوگانه، از سوی مجلس نماینده‌گان افغانستان به ریاست جمهوری فرستاده شده تا به عوض آن‌ها افراد جدید را معرفی کند.

شکریه بارکزی، عضو مجلس نماینده‌گان افغانستان در صحبت با خامه پرس گفت که تصمیم اخیری را که مجلس نماینده‌گان افغانستان اتخاذ نموده صریحن خلاف ماده‌های ۳۳، ۶۴ و ۷۲ قانون اساسی افغانستان است.

وی گفت که مطابق قانون اساسی افغانستان هیچ افغان ترک تابعیت نمی‌شود و هم‌چنان مجلس نماینده‌گان افغانستان به هیچ وجه نمی‌تواند حق انتخاب‌شدن و رای‌دادن را از یک شهروند افغان سلب کند.

بارکزی افزود که مصوبه‌یی را که چند هفته قبل مجلس نماینده‌گان افغانستان در مورد این‌که اعضای این مجلس برای نامزدوزیران، که دارای دو تابعیت باشند ری نخواهند داد، نیز خلاف قانون اساسی است و در حقیقت محدودساختن حقوق اتباع یک کشور پنداشته می‌شود.

او افزود که مجلس تنها می‌تواند با گذاشتن صندوق یک نامزد وزیر را تایید بدهد و یا رد کند.

بارکزی هم‌چنان افزود که حلقاتی در داخل مجلس، که فکر می‌کنند از قدرت دور مانده‌اند، با رد این هفت نامزدوزیر دوست دارند چهره‌های بعدی از دوستان آن‌ها باشند.

حمیرا ایوبی، نمایندۀ مردم فرا در مجلس نماینده‌گان به خبرگزاری خامه پرس گفت که به اساس فیصلۀ کمیسیون مشترک، کسانی که دارای بیش‌تر از یک تابعیت باشند و یا به تازه‌گی درخواست رد تابعیت دوم را داده باشند، نمی‌توانند به عنوان نامزد به مجلس معرفی شوند.

این در حالی‌ست که ۱۱ تن از نامزدوزیرانی که از سوی رییس جمهور به مجلس معرفی شده بودند، تابعیت دوگانه داشتند؛ اما تا کنون روشن نیست که چهار تن دیگر آن‌ها به شمول شیرمحمد کریمی و برنا کریمی چگونه توانستند مورد تایید مجلس قرار گیرند.

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

۱ Comment

Comments -49 - 0 of 1First« PrevNext »Last
  1. سلام عرض ادب دارم به تمامی نماینده گان افغانستان اگر شما واقعآ میخواهید در افغانستان صلح بیاید دست از کار های غیر قانون اساسی بردارید نکذارید که توسط حلقه های داخلی ازبین بروید دولت افغانستان اعتبار خود را از دست داده است به تازه گی دو باره میخواهند با معرفی چند تن از نام زاد وزیران مشروعیت خود را بدست آورد این وکیل صاحبان نمیخواهند به جای این وزیر صاحباب افرارد که دهقانی میکند میخواهد تا از آنها نفه بدست بیاورد

Comments -49 - 0 of 1First« PrevNext »Last

نظر دهید

Advertisement