سه‌شنبه نوامبر 20, 2018

ظریف: ثبات افغانستان به معنی ثبات ایران است

نوشته شده توسط رویین رهنوش - چ دلو ۰۱ ۱۳۹۳, ۱۱:۰۲ ق.ظ

indexمحمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان می‌گوید که هدف افغانستان این است که بنیاد هم‌کاری‌های کشورها در سطح منطقه گذاشته شود.

بر بنیاد خبرنامۀ ریاست جمهوری، رییس جمهور افغانستان روز گذشته در دیدار با محمد جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران تاکید کرد که برای رفاه و ثروت‌مندشدن کشورهای منطقه، بهترین راه هم‌کاری‌های منطقه‌یی می‌باشد.

آقای غنی افزود که هدف افغانستان گذاشتن اساس برای هم‌کاری‌های منطقه‌یی است، کشورها به تهدیدهای مشترک و فرصت‌های مشترک مواجه اند و اگر خطرها درک نشود، همه به مشکلات مواجه خواهند شد.

از سویی، وزیر خارجۀ ایران در این دیدار گفت که با ایجاد حکومت جدید فصل تازه‌یی از هم‌کاری‌های افغانستان و ایران باز شده و باید در راستاهای مختلف هم‌کاری صورت بگیرد.

او نیز تاکید کرد که چالش‌های کنونی مشترک است و ایران خود را شریک موقت افغانستان ندانسته به عنوان یک شریک راه‌بردی به افغانستان کمک خواهد کرد، چون پیش‌رفت، صلح و ثبات افغانستان به معنی پیش‌رفت، صلح و ثبات ایران است.

آقای ظریف هم‌چنان دعوت‌نامۀ رییس جمهور ایران را به ریس جمهور غنی سپرده از وی خواست تا طی فرصت مناسب از ایران دیدن کند.

در این دیدار روی برنامۀ توافق‌نامۀ ستراتیژیک میان افغانستان و ایران گفت‌گو صورت گرفت و قرار است توافق‌نامه پس از ترتیب محتوای آن در یک چارچوب منظم و در جریان سفر رییس جمهور افغانستان به ایران میان دوکشور به امضاء برسد.

این دومین سفر یک مقام ارشد ایرانی و نخستین سفر وزیر خارجۀ این کشور از آغاز ایجاد حکومت وحدت ملی تا کنون به افغانستان است.

قرار است رییس جمهور غنی نیز بر بنیاد دعوت رسمی رییس جمهور ایران طی سفری به این کشور رفته و دوطرف در مورد مسایل مختلف گفت‌گو نمایند.

خبرگزاری خامه پرس - فارسی را دنبال کنید با تویتر, فسبک. و آر اس اس

۱ Comment

Comments -49 - 0 of 1First« PrevNext »Last
 1. وزیر خارجه ایران وار خطا سرکنده پا برهنه از ترس بیرق های سیاه و سفید وارد کابل شد. می خواهد با اجرا پیمان امنیتی افغانستان را سپهر خود مانند سوریه و عراق سازد اخند هاجان خود را محافظت دارددر قصر ایران بنشیند.  بالای ملت شریف ایران سلطه داشته باشد حکمرواهی کند تمامی امتیازات ایران بدست اخند ها باشد. 
  در حالیکه افغانستان چهل سال با سابقه جنگ های تحمیلی رنگا رنگ را به سویه تاپ ترین قدرت های جهان گذشتانده و خوب آبدیده شده البته این تجربه مفت و رایگان بدست نیامده با خون جوانان سر بکف خود و تاوان ها مالی هنگفت و هزاران مشکلات اما باافتخار خاک خود را حفظ کرده. 
  تجربه عملی نهایت زیاد جنگی در جهان داردو در جهان یکتاز کشور از نگاه مهارت جنکی عملی و تاکتیکی اعم از افراد ملکی ونظامی خود دارا می باشد اکثری جوانان ما در جنگ تولد شده. صدای توپ و تفنک بمب مین مانند صدای بازیچه اطفال نزد شان میباشدصدای بیگانه نیست. اما این اشخاص بی هویت منحوس کثیف غلام با پوشیدن کالا سیاه و بیرق های سفید ویا سیاه به اسم طالب داعش نزد نیرو های امیتی و مردم افغانستان هیچ ارزش ندارد قدرت نیرو های ما را خوب میدانندتوان مقاومت ندارند.
   
  حال ترس ولرزه در جان اخند های ایران افتاده که خوب درچندین  سال مفت خوردن اکثریت مردم شریف ایران مشکلات زیادی را قبول کردند.

  مردم و نیرو ها افغان از آزمون جنگ بر آمده اند به ابر قدرت های جهانی درس تاریخی دادند اخند ها نمی تواند ملت و مردم را  مارا فریب دهد. افغانستان را با امضا پیمان امنیتی به بهانه اینکه ما دوست و برادر هستیم درست است دوستی ما متقابل است مردم شریف ایران دوست و برادر ماست. اما نمیشود ما خودرا فدا امنیت اخند های ایران مانند سوریه و عراق و یا حزب الله لبنان سپهر نمایم خود و وطن خود را تباه سازیم و اخند های ایران در غندی خیر نظاره گر بنشیند. مسولیت اخند ها مربوط به خوداخند ها می باشد. مردم و نیرو های امنیتی  ما در حفظ خاک خود هستند هر روز عاشقانه خون میدهد از خاک خود دفاع میکند. اخند ها میتواند در مقابل بیرق سیاه خود شان تصمیم خود را بگیرند. حاجی صبور

Comments -49 - 0 of 1First« PrevNext »Last

نظر دهید

Advertisement