indexبارک اوباما، رییس جمهوری امریکا شمار سربازان امریکایی که قرار است پس از ۲۰۱۴ در افغانستان باقی بمانند را مشخص نمود.

بارک اوباما اعلام داشت که پس از سال ۲۰۱۴ و پایان ماموریت جنگی سربازان امریکایی در افغانستان، ۹۸۰۰ تن آنان باقی خواهند ماند.

به گفتۀ آقای اوباما شمار سربازانی‌که در افغانستان باقی می‌مانند، تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی در افغانستان به سر خواهند برد و پس ازان خارج خواهند شد.

سربازان باقی‌ماندۀ امریکایی در افغانستان فقط نیروهای افغان را آموزش و هم‌کاری خواهند کرد و در عملیات‌های جنگی اشتراک نخواهند نمود.

در حال حاضر ۳۲هزار سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند و بر بنیاد گزارش‌ها برخی از کشورهای دیگر عضو ناتو نیز پس از پایان ۲۰۱۴ در افغانستان شماری از سربازان شان را خواهند ماند.

از سویی، برخی از رهبران حزب جمهوری‌خواه امریکا در این مورد اعتراض نموده و تعیین زمان برای خروج نیروهای ناتو تا پایان ۲۰۱۶ را پیش از وقت می‌دانند.

جان مک کین، یکی از جمهوری‌خواهان این عمل‌کر اوباما یک اشتباه تاریخی و پیروزی سیاست بر راهکای می‌داند و می‌گوید که دست‌آوردهای چندین‌ساله در صورت خروج کل نیروها در این مدت کم، به خطر مواجه می‌گردد.

وی هم‌چنان خاطرنشان ساخت که این تصمیم دشمنان امریکا را جرئت خواهد داد و امریکا را در باورها برای رهبری جهان بی‌اعتماد و بی‌علاقعه جلوه خواهد داد.

اما بارک اوباما تاکید کرد که حتا پس از ۲۰۱۷ نیز پشتی‌بانی امریکا در زمینه‌های مختلف از افغانستان ادامه خواهد داشت.