- خبرگزاری خامه پرس – فارسی - https://www.khaama.com/persian -

حزب بی جی پی برنده انتخابات بزرگ هندوستان گردید

index [1]بر اساس آخرین نتیجه اعلام شده توسط کمیسیون انتخابات هند در بامداد روز شنبه حزب بی جی پی با کسب ۲۷۴ کرسی از ۵۴۳ کرسی مجلس به عنوان برنده و حزب کنگره با ۴۴ کرسی به عنوان بازنده این انتخابات اعلام شدند.

انتخابات شانزدهمین دوره مجلس نمایندگان هند بامداد امروز – شنبه – با پیروزی «ائتلاف دموکراتیک ملی» تحت رهبری حزب ملی‌گرای بی جی پی به پایان رسید.

این نخستین بار در ۳۰ سال گذشته است که در هند دولتی غیرائتلافی تشکیل خواهد شد.

«باراک اوباما» رئیس‌جمهوری امریکا در تماسی تلفنی این پیروزی را به نرندرا مودی نخست‌وزیر جدید هند تبریک گفت و از وی برای دیدار از ایالات متحده دعوت کرد.

پیش از این در سال ۲۰۰۵ میلادی آمریکا درخواست مودی برای دریافت ویزای این کشور را به اتهام دست داشتن در شورش‌های سال ۲۰۰۲ رد کرده بود.

حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان پیروزی حزب بهارتیا جاناتا یا بی جی پی به رهبری “نرندرا مودی” در انتخابات پارلمانی هند را به مردم آنکشور تبریک گفت.
طبق خبرنامه ای دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری، حامد کرزی،رئیس جمهور افغانستان، در این پیام خاطر نشان نموده که هندوستان دوست بزرگ و تاریخی افغانستان است و ابراز امیدواری نموده که مناسبات و روابط نیک و دوستانه میان دو کشور در دورهء حکومت جدید هند، تحکیم و گسترش مزید خواهد یافت.