رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که طی ده روزگذشته ۱۳ هزارو ۸۱۵ مهاجر افغانستان از این کشور اخراج و به کشور شان بازگرداننده شده‌‌اند.

رادیو پاکستان روز(شنبه،۲سرطان) با نشر گزارشی گفته  از زمان آغاز طرح اخراج مهاجران از این کشور تاکنون  ۶۲۰ هزارو ۹۸۱ شهروند افغانستان به شمول زنان و کودکان به کشور شان بازگرداننده شدند.

بر اساس گزارش از ۲۲ جوزا تا اول سرطان سال جاری حدود پنج هزار و ۱۴ مرد، چهار هزار و ۸۷ زن و چهار هزارو ۷۱۴ کودک افغانستان به کشور برگشته‌اند.

ازسوی‌هم خبرگزاری باختر تحت کنترول حکومت سرپرست از برگشت ۱۴۸ خانواده مهاجر افغانستان از کشور‌های ایران و پاکستان به گونه «اجباری و اختیاری» خبر داده است.

طبق گزارش این مهاجر روز(شنبه،۲ سرطان) از طریق گذرگاه‌‌های مرزی در ولایت‌های ننگرهار، قندهار، نیمروز و هرات وارد کشور شدند.

این در حالی است که روند اخراج مهاجران افغانستان در ماه‌های گذشته در کشور‌های پاکستان  و ایران شدت گرفته و روزانه صد‌ها تن وارد کشور می شوند.

همچنین سازمان عفو بین‌الملل نیز به مناسبت ۲۰جون، روزجهانی پناهجویان گفته که مهاجران و پناهجویان افغانستان در پاکستان با مشکلات زیادی مواجه‌اند و جهان نباید آنان را فراموش کند.

بر اساس آمار‌های برنامه توسعه سازمان ملل در دوسال گذشته حدود ۱.۶ میلیون شهروند افغانستان به کشور‌های همسایه مهاجرت کرده‌اند.