دولت پاکستان به رهبری شهباز شریف در پی افزایش رویدادهای امنیتی در این کشور و تشدید حملات گروه‌های مسلح علیه نیروهای امنیتی پاکستان، برنامه عملیاتی موسوم به «عزم استحکام» و کمپین ملی مبارزه با تروریسم را راه‌اندازی کرد.

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که عملیات «عزم استحکام» (AZM-E-ISTEHKAM) و کمپین ملی علیه تروریسم پس از بررسی موضوع امنیتی پاکستان در نشستی به‌رهبری شهباز شریف، نخست‌وزیر این کشور و اعضای ارشد کابینه‌اش روی دست گرفته شده است.

نیوز اکس در گزارشی که ناوقت روز گذشته (شنبه، ۲سرطان) منتشر کرده نوشته است که نخست وزیر این کشور با آغاز عملیات «عزم استحکام»، یک کارزار ملی ضد تروریسم را احیا و تجدید کرد.

طبق گزارش رسانه‌های پاکستانی، اقدامات جدید دولت این کشور نشان دهنده عزم آنها برای مقابله و ریشه کن کردن افراط گرایی و تروریسم از پاکستان است.

هدف از عملیات «عزم استحکام» نیز گرد هم آوردن و هم افزایی خطوط مختلف تلاش برای مبارزه با تهدیدات ناشی از افراط گرایی و تروریسم به طور کامل و قاطع گزارش شده است.

این در حالی است که رویدادهای امنیتی در پاکستان از سال ۲۰۲۱ میلادی به این‌طرف به‌گونه‌ی بی‌وقفه و «کم‌سابقه» افزایش یافته که نشان می‌دهد گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامیان فعال در این کشور، توانایی سازماندهی عملیات گسترده را بدست آورده‌اند.

دولت پاکستان در حدود سه سال گذشته با چالش‌های زیادی دست‌وپنجه نرم کرده و موضوع تامین امنیت و مبارزه با هراس‌افگنی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی است که دولت این کشور علی‌رغم تلاش بسیار قادر به‌مهار آن نشده است.

عملیات عزم استحکام که مشخصا برای مبارزه با تروریسم راه‌اندازی شده‌ است در چند جانب مختلف، با همکاری ارگان‌های مختف اجرا خواهد شد.

نیوز اکس توضیح داده است که در راستای اجرای برنامه عزم استحکام، در حوزه سیاست و دیپلماسی، تلاش‌ها برای محدود کردن قابلیت‌های عملیاتی تروریست‌ها از طریق همکاری‌های منطقه‌ای افزایش خواهد یافت. اقدامات تشدید شده ارتش با حمایت همه جانبه از سوی همه سازمان های مجری قانون تقویت خواهد شد. این حمایت با قوانین قوی با هدف رسیدگی به خلأهای قانونی که مانع از تعقیب مؤثر پرونده های تروریسم و ​​اعمال مجازات های مناسب می شود، تقویت خواهد شد.

کمپین مبارزه با تروریسم که بیشتر جنبه‌ی رسانه‌ای خواهد داشت نیز با اقدامات اجتماعی-اقتصادی همسو خواهد بود که پاسخ به نگرانی‌های مردم در مناطقی که گروه‌های تروریستی در آنجا حضور دارند را نیز شامل می‌شود.

دولت پاکستان برنامه‌های جدید خود برای مبارزه با تروریسم را بسیار مهم و ضروری توصیف کرده است و گفته که بقا و رفاه این کشور به موفقیت آن بستگی دارد.