عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت امور داخله، آخرین گزارش سرمنشی سازمان ملل در مورد وضعیت امنیتی افغانستان را دور از واقعیت خواند و گفت که سازمان ملل همواره تلاش می کند تا وضعیت افغانستان را ناامن و ناپایدار معرفی کند.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) روز جمعه، ۱ سرطان، گزارش فصلی آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد، برای شورای امنیت را نشر کرد که نشان‌دهنده افزایش ‌ناامنی‌ها و اختلاف میان مقام‌های امارت اسلامی است.

قانع امروز (شنبه، ۲سرطان) در خبرنامه‌ای گفته، که سازمان ملل باید دیدگاه‌های خود را درمورد واقعیت های عینی افغانستان ارائه کند.

در گزارش آمده است که رویدادهای امنیتی در افغانستان از ۱ فبروری تا ۱۳ می، ۵۵ درصد نسبت به زمان مشابه در ۲۰۲۳ افزایش یافته است.

سخنگوی وزارت داخله امارت اسلامی گفته است، که سازمان ملل همیشه تلاش کرده وضعیت افغانستان را ناامن جلوه دهد.

او می‌افزاید که سازمان ملل برخی از رویدادهای امنیتی که شامل قاچاق مواد مخدر و اختطاف‌گران می‌شود را نیز در بخشی از ناامنی‌ها در افغانستان حساب کرده است.

این در حالی است که گزارش سازمان ملل تاکید می‌کند که در این بازه‌ زمانی دست کم، دو هزار ۵۰۵ رویداد را ثبت کرده که بیش‌تر آن در مناطق مرکزی، شمال‌شرقی، جنوب شرقی و جنوبی افغانستان اتفاق افتاده است.