به دنبال درگیری و حملات متقابل اسراییل و حزب‌الله لبنان بر مناطق مرزی دو کشور، نگرانی‌ها از وقوع یک جنگ گسترده‌تر افزایش یافته و این نگرانی‌ها پس از تایید طرح حمله‌ی ارتش اسراییل علیه حزب‌الله لبنان تشدید شده است.

یسرائیل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل پس از بیانیه‌ی ارتش این کشور مبنی بر تایید طرح حمله بر حزب‌الله لبنان، شبه‌نظامیان این حزب را تهدید به «جنگ همه‌جانبه» کرد.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان نیز ضمن تهدید اسراییل و قبرس گفت که هیچ جایی در [اسراییل] از تیررس راکت‌های حزب‌الله مضون نیست و در سخنرانی تلویزیونی‌اش افزود که «دشمن خوب می‌داند که ما خود را برای بدترین شرایط آماده کرده‌ایم… و هیچ جا … از راکت‌های ما مصون نیست.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد پس از تبادل آتش میان نظامیان اسرائیلی و گروه شیعی حزب‌الله لبنان هشدار داد که این درگیری‌ها نباید لبنان را به «غزه دیگری» کند. به گفته‌ی او، افزایش «لفاظی های جنگ طلبانه» از هر دو طرف خطر فاجعه ای «فراتر از تصور» را ایجاد می‌کند.

این در حالی است که دو طرف (اسراییل و حزب‌الله لبنان) همدیگر را تهدید به «نابودی» کرده و تحلیل‌گران منطقه‌ای این وضعیت را زمینه‌ساز یک جنگ قریب‌الوقوع توصیف کرده‌اند که دنباله‌ی جنگ مرگبار در غزه است.

این لفاظی‌های جنگ‌طلبانه با تبادل آتش میان دو طرف نیز همراه شده است. طبق گزارش‌ها، حملات متقابل اسراییل و حزب‌الله لبنان در مناطق مرزی منجر به آواره‌شدن ده‌ها هزار نفر در لبنان و اسرائیل شده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی که پس از حملات اسراییل از روستاهای جنوب لبنان دیدن کرده گزارش داده است که تنش‌های فزاینده و حملات فرامرزی جان بیش از ۷۰ غیرنظامی را در لبنان گرفته است.

طبق گزارش او، بخش‌هایی از جنوب لبنان پس از حملات اسراییل به شهرهای ارواح تبدیل شده و ساکنان، خانه‌های خود را که در خطر تخریب قرار دارد، ترک و فرار کرده‌اند.

در همین حال، شبکه خبری الجزیره نیز گزارش داده است که بیش از ۶۰ هزار شهرک نشین اسراییلی پس از حملات متقابل حزب‌الله لبنان از شهرک‌های خود بیجا شده‌اند.

گفتنی است که یکی از فرماندهان ارشد شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان هفته گذشته در حمله اسرائیل کشته شد و حزب‌الله برای پاسخ به این حمله‌ی اسراییل، حملات خود به شمال اسرائیل را افزایش دادند.

امریکا برای تنش‌زدایی میان طرف‌های لبنانی و اسراییل هفته گذشته به منطقه اعزام شد اما هنوز گزارشی مبنی بر زدایش تنش‌ها منتشر نشده است.