دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین از «قابل‌اعتماد بودن» سیستم هوانوردی روسیه اطمینان داده و گفته که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور این کشور گرفتار سانحه‌ی هوایی نخواهد شد.

خبرگزاری تاس روسیه روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۲جوزا) به نقل از دمیتری پسکوف گزارش داده است که پوتین در سانحه هوایی جان خود را از دست نمی‌دهد زیرا هواپیماهای داخلی آنها «وسایل نقلیه بسیار قابل اعتمادی هستند.»

سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفته است که «رئیس جمهور روسیه از هواپیماهای داخلی استفاده می‌کند. این وسایل نقلیه بسیار قابل اعتماد هستند.»

این پرسش که ممکن است پوتین دچار سانحه‌ی هوایی شود پس از آن مطرح شد که مقامات ارشد کشورها به‌شمول رییس‌جمهور ایران و معاون رییس‌جمهور مالاوی اخیر در پی دو سانحه‌ی هوایی جداگانه کشته شدند.

پسکوف در یک کنفرانس مطبوعاتی وقتی از او در مورد دو سانحه‌ی هوایی اخیر که جان ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و ساولوس چیلیما معاون رئیس جمهور مالاوی را گرفت سوال شد، پاسخ داد پوتین گرفتار چنین حوادثی نخواهد شد.

این در حالی است که نشریه‌ی اینسایدر، به نقل از مرکز برآورد داده‌های سانحه هوایی جت ایرلاینر JACDEC گزارش داده است که تعداد سانحه‌های هوایی در روسیه در سال ۲۰۲۳ دو برابر شده و از ۳۷ مورد در سال ۲۰۲۲ به ۸۱ مورد در سال ۲۰۲۳ افزایش یافته است.