رسانه‌های خارجی از رویارویی نیروهای امنیتی پاکستان با ستیزه‌جویان در شمال غرب ایالت خیبرپختونخوا خبر داده‌اند که در نتیجه آن دست‌کم ۵ سرباز جان باخته و ۶ تن دیگر زخمی شده‌اند.

صدای امریکا گزارش داده است که این رویارویی بامداد امروز (دوشنبه، ۷جوزا) در «دره آدم خیل» از مربوطات شمال‌غربی خیبرپختونخوا به‌وقوع پیوسته و گروه‌های “لشکر اسلام” و تی‌تی‌پی مسوولیت آنرا به عهده گرفته‌اند.

طبق گزارش‌ها، در این درگیری ۵ سرباز کشته و ۶ تن دیگر زخمی شده‌اند. گفتنی است که دست‌کم ۴ستیزه‌جو نیز در این درگیری کشته شده‌اند.

محسن نقوی، وزیر داخله پاکستان، روز یکشنبه، قبل از این حمله درخواست اسلام آباد از امارت اسلامی مبنی‌ بر جلوگیری فوری از سوء‌استفاده‌های طالبان پاکستانی از خاک افغانستان را تجدید کرد.

نقوی در یک کنفرانس خبری گفت که «اگر مقر تحریک طالبان پاکستان در افغانستان باقی بماند» و هیچ اقدامی برای برچیدن آنها صورت نگیرد، بهبود روابط با امارت اسلامی برای اسلام آباد “بسیار چالش برانگیز” خواهد بود.

او تصریح کرد: «ما خواهان روابط خوب با افغانستان هستیم، اما این امر تنها در صورتی امکان پذیر است که آنها اجازه ندهند از سرزمین آنها برای تروریسم علیه پاکستان استفاده شود.»

این در حالی است که روزنامه‌ی داون پاکستانی در گزارشی که روز گذشته (یک‌شنبه، ۶جوزا) منتشر کرده به نقل از بیانیه ارتش این کشور نوشته است که دو نظامی به شمول یک عضو ارشد ارتش در شهر پیشاور، مرکز ایالت خیبرپختون‌خواه کشته شده‌اند.

خیبرپختون‌خواه و بلوچستان از ایالت‌هایی اند که در امتداد خط دیورند قرار گرفته‌اند و محل بیشترین رویدادهای امنیتی در سالهای گذشته بوده است.

شورای امنیت ملی پاکستان در ماه اپریل ۲۰۲۳ از عملیات همه‌جانبه‌ای برای از بین‌بردن تروریسم خبر داده و در بیانیه‌ای تصریح کرده بود که «عملیات همه جانبه و گسترده با تلاش در سطوح سیاسی، دیپلماتیک، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی برای از بین بردن بلای تروریسم در همه اشکال آن آغاز خواهد شد».

مقامات امنیتی این کشور اخیرا اعلام کرده‌اند که در نتیجه عملیات یک‌ ماه اخیر در راستای سرکوب گروه های تروریستی در نزدیکی خط دیورند واقع در ایالت بلوچستان ۲۹ شبه‌‌نظامی کشته شده‌اند.

گفتنی است که ناامنی در پاکستان به اوج خود رسیده و گروه‌های پیکارجو به شمول تی‌تی‌پی بر حملات خود در نقاط مختلف این کشور افزوده‌اند.