در ادامه‌ی تنش‌ها بخاطر آنچه که حقابه‌ی ایران از رود هلمند خوانده می‌شود، نماینده خاص این کشور در امور افغانستان تایید کرده که ۳۰۰میلیون مترمکعب آب افغانستان وارد ایران شده است.

حسن کاظمی قمی، سفیر و نماینده خاص رییس‌جمهور ایران در امور افغانستان به رسانه‌های وابسته به جمهوری اسلامی گفته است که ایران حق خود از آب افغانستان را به‌صورت کامل دریافت خواهد کرد.

آنچه که حقابه‌ی ایران از رود هلمند خوانده می‌شود معاهده‌ای است که در سال ۱۳۵۱ (۱۹۷۳) میان مقامات وقت دو کشور به امضا رسیده و بر اساس آن، مقدار مشخص آب باید همه‌ساله از افغانستان وارد ایران شود.

این معاهده که طبق ادعای طرف ایرانی، از طرف امارت اسلامی عملی نشده است، در سال گذشته منجر به یکی از جدی‌ترین تنش‌های لفظی میان مقامات امارت اسلامی و دولت ایران شد و رایزنی‌ها و مذاکراتی را نیز در پی داشت.

در پی این مذاکرات گفته می‌شود که ۳۰۰میلیون مترمکعب آب از افغانستان وارد ایران شده و آقای قمی با تاکید بر «تعهدات طرف افغانستانی» ابراز امیدواری که تمام سهمیه آب این کشور از رود هلمند که «۸۲۰» میلیون مترمکعب آب است، به صورت کامل تامین شود.

گفتنی است که به دنبال خشک‌سالی‌های پیاپی در افغانستان، تحلیل‌های جدید از میزان برف و بارندگی در سراسر کشور نشان می‌دهد که افغانستان یک سال پر آب‌تر از سال نورمال آبی را تجربه خواهد کرد.

نجیب الله سدید، متخصص مدیریت آب و محیط زیست در صحبت با خامه پرس گفته بود که یافته‌های جدید حاوی تحلیل‌های علمی پدیده‌های اقلیمی نشان می‌دهد که هم وسعت پوشش برفی و هم ضخامت برف به مراتب بیشتر از سال گذشته است.

به گفته‌ی او، «امسال بجز بعضی ارتفاعات کوه‌های پامیر و هندوکش در قسمت وسیع کشور برف بیشتر از یک سال نورمال آبی است» و این نشان می‌دهد که افغانستان از بحران حاد خشک‌سالی نجات یافته است.

حسن کاظمی قمی از سه‌ اقدام اصلاحی امارت اسلامی برای تامین این حقابه خبر داده و تصریح کرده است که «در نتیجه اصلاح دریچه‌های سد کمال خان و لای‌روبی مسیر انتقال آب به سمت سیستان، بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب حقابه ایران تامین شد.»