اداره کل اتباع و مهاجریت خارجی خراسان رضوی ادعا کرده است که بیش از صد هزار مهاجران اهل سنت و شیعه افغانستان در مراسم تشییع ابراهیم رییسی اشتراک کردند.

خبرگزاری ایرنا که وابسته به جمهوری اسلامی ایران است به نقل از مقامات  اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی  گفته است که تشکیل سازمان ملی مهاجرت به عنوان یکی از اقدامات مهم و یادگاری های  رییس جمهور  این کشور است و این اقدام نشان از حسن توجه رییسی به اتباع و مهاجرین  کشور های خارجی است.

این اداره ضمن  پیام تسلیت در پی جان باختن  رییس جمهور ایران و همراهان وی  می گوید که مشهد بعد از تهران دارای بیشترین شمار مهاجران خارجی است و نزدیک به ۴۰۰ هزار تبعه خارجی دارای مدارک شناسایی و اقامت شامل کارت آمایش، گذرنامه، گذرنامه خانواری و برگه سرشماری هستند که مشخصات آن‌ها در سامانه “سیام” وزارت کشور ثبت شده است و به عنوان اتباع قانونی در مشهد اقامت دارند.

به گفته اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی  حدود ۳۰۰ هزار تبعه خارجی فاقد مدرک هویتی در مشهد شناسایی شده اند که افراد دارای گذرنامه با تاریخ منقضی شده نیز در این میان هستند و به عنوان اتباع غیرمجاز تلقی می‌شوند که البته در ماه‌های قبل حدود ۱۰۰ هزار نفر از این تعداد به کشورشان بازگردانده شدند.

ایران درحالی از اشتراک بیش از یکصد هزار مهاجر اهل افغانستان در مراسم تشییع رییس جمهور ایران سخن میزند که جسد ابراهیم رئیسی عصر روز پنج‌شنبه سوم جوزا پس از «طواف» در دارالسلام حرم امام هشتم شیعیان دفن شد.

سلسله مراسم حکومتی تشییع او شامل پنج مرحله در شهرهای تبریز، قم، تهران، بیرجند و مشهد بود.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه او و همراهان‌شان در سی‌ام ثور امسال در سقوط هلی‌کوپتری در راه تبریز کشته شدند.