رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا بار دیگر بر اینکه «افغانستان یک‌پارچه نخواهد شد» تاکید کرده و گفته که «بسیار دور از انتظار است کسی افغانستان را متحد بتواند.» او پیش از این نیز برای توجیه خروج نیروهای امریکایی از افغانستان چنین گفته بود.

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا آخر هفته‌ی گذشته (پنج‌شنبه، دوم جوزا) طی یک نشست خبری مشترک با رئیس‌جمهور کنیا گفت که افغانستان «به گورستان امپراطوری‌ها» معروف شده و امکان اینکه این کشور (افغانستان) متحد شود، بسیار اندک یا به گفته‌ی او، «بسیار دور از انتظار است.»

آقای بایدن در ماه جدی سال ۱۴۰۰ (جون ۲۰۲۲)، مدتی پس از خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان نیز با عین استدلال، از آنچه که خروج آشفته با پیامدهای پرحاشیه خوانده می‌شود دفاع کرده بود.

استدلال او در آنزمان این بود که افغانستان ظرفیت متحد شدن را ندارد یا به گفته‌ی او «افغانستان مستعد اتحاد» نیست.

بایدن از حاضران در نشست خبری در ماه جون ۲۰۲۲ پرسید که «اگر فکر می‌کنید کسی می‌تواند افغانستان را تحت یک دولت واحد متحد کند، دست خود را بلند کنید؟»

اینکه «ایده‌ی ملت‌سازی در افغانستان» نتیجه نمی‌دهد نیز یکی دیگر از اظهارات بایدن در مورد افغانستان است که به تاریخ ۹فبروری ۲۰۲۰ (اندکی قبل از امضای توافق‌نامه‌ی دوحه) با واکنش‌هایی در افغانستان همراه شده بود.

بایدن در آنزمان طی یک مناظره‌ی تلویزیونی توضیح داده بود که «درباره افغانستان باید بگویم، من کاملا مخالف ایده ملت‌سازی در این کشور بودم…ممکن نیست که آن کشور متحد شود، هیچ امکان ندارد که آن کشور یکپارچه شود.»

این اظهارات او هربار که مطرح شده با واکشن‌های در داخل افغانستان همراه شده است. در آخرین مورد، انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی و برادر ناتنی سراج‌الدین حقانی گفته است چنین استدلالی صحت ندارد.