وزیر خارجه‌ قطر با معاون اقتصادی رییس‌الوزرای امارت اسلامی در تهران دیدار کرده و از او خواسته که در نشست سوم دوحه اشتراک کنند چون به‌گفته‌ی او، نشست دوحه بدون حضور نمایندگان امارت اسلامی بی‌نتیجه خواهد بود.

معاونیت اقتصادی ریاست‌الوزرا امروز (پنج‌شنبه، ۳جوزا) اعلام کرده که مقامات امارت اسلامی به شمول ملاعبدالغنی برادر، رییس این معاونیت که برای اشتراک در مراسم تشییع رییس‌جمهور فقید ایران به تهران رفته بودند با مقامات قطری به شمول محمد بن عبدالعزیز آل خلیفی، وزیر خارجه‌ی این کشور که به‌همین منظور در تهران حضور دارند دیدار کرده‌اند.

در اعلامیه‌ این معاونیت آمده که دو طرف روی گسترش همکاری‌های تجاری گفتگو کرده و وزیر خارجه‌ی قطر گفته است که سرمایه‌گذاران این کشور برای سرمایه‌گذاری در افغانستان در آینده نزدیک به کابل سفر می‌کنند.

طبق این اعلامیه، محمد بن عبدالعزیز آل خلیفی از امارت اسلامی خواسته که در نشست سوم دوحه اشتراک کنند و تاکید کرده که این نشست بدون حضور نمایندگان امارت اسلامی «بی‌نتیجه» خواهد بود.

در همین حال، صفحه‌ی «ارگ» امارت اسلامی در خبرنامه‌ای گفته است که اعضای کمیسیون سیاسی به ریاست مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی رییس‌الوزرای امارت اسلامی در مورد نشست دوحه گفت‌وگو کرده‌اند.

معاونیت سیاسی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی گفته که «در این جلسه کمیسیون سیاسی در خصوص گسترش روابط و تعامل با شماری از کشورها صحبت شد و براساس اجندا تصامیم لازم صورت گرفت.»

امارت اسلامی تاکنون به‌گونه‌ی رسمی اعلام نکرده‌اند که در نشست سوم دوحه اشتراک می‌کنند یا نه اما آگاهان می‌گویند که احتمال اشتراک امارت اسلامی در نشست آتی دوحه زیاد است.

گفتنی است که سازمان ملل در ابتدای هفته‌ی جاری از برگزاری نشست دوحه به تاریخ ۳۰جون سال روان میلادی خبر داده و ضمن دعوت از امارت اسلامی برای حضور در این نشست، هدف‌ از آنرا افزایش تعامل بین‌المللی با «افغانستان» عنوان کرده بود.

به دنبال نشست دوم دوحه که به تاریخ ۲۹ و ۳۰ ماه دلو سال گذشته‌ی خورشیدی در قطر برگزار شده بود، سازمان ملل اعلام کرده که نشست سوم فرستادگان ویژه به تاریخ ۱۰ و ۱۱ ماه سرطان (۳۰ جون و ۱ جولای) در دوحه، پایتخت قطر برگزار خواهد شد.

در بیانیه‌ی سازمان ملل آمده است که رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل این سازمان به منظور رایزنی در مورد نشست سوم دوحه به افغانستان سفر کرده و با مقامات امارت اسلامی و جامعه دیپلماتیک در کابل و همچنین با نمایندگان جامعه مدنی دیدار کرده است.