کشورهای ناروی، ایرلند و اسپانیا در حالی از فلسطین به عنوان یک کشور مستقل حمایت کرده‌اند که دادستانی دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه، درخواست صدور حکم بازداشت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل را صادر کرده است. این موضع‌گیری‌ها علیه اسراییل، به خشم‌ تل‌آویو منجر شده و موجی از همراهی و حمایت‌های بین‌المللی را برای فلسطین به ارمغان آورده است.

فلسطین در ماه گذشته و نیز در اوایل ماه جاری میلادی درخواست عضویت کامل در سازمان ملل را به شورای امنیت این سازمان ارایه کرد که نهایتا امریکا از حق وتوی خود برای جلوگیری از محقق شدن این امر که فلسطین را به‌عنوان یک کشور مستقل معرفی می‌کند استفاده کرد و سازمان خودگردان تشکیلات فلسطین آنرا «ظالمانه» خواند.

هرچند امریکا از اعطای عضویت کامل به فلسطین جلوگیری کرد، رایزنی در مجمع عمومی این سازمان نشان داده که اکثریت مطلق کشورها می‌خواهند عضویت کامل به فلسطین در سازمان ملل اعطا شود.

این مجمع در نشست که به‌تاریخ ۱۰ می سال روان میلادی برگزار شده بود به اعطای «حقوق و امتیازات» جدید به فلسطین رای داد و از شورای امنیت نیز خواست که در زمینه‌ی درخواست فلسطین برای تبدیل شدن به یکصد و نود و چهارمین عضو سازمان ملل تجدید نظر کند.

این مجمع جهانی با ۱۴۳ رای موافق در برابر ۹ رای مخالف و ۲۵ رای ممتنع قطعنامه مورد حمایت اعراب و فلسطین را تایید کرد که از اعطای امتیازات جدید به فلسطین به عنوان یک کشور مستقل حمایت کرد.

در حالی که حمایت‌های بین‌المللی از فلسطین افزایش یافته است، اسراییل با فشارهای گسترده‌ی بین‌المللی مواجه است. دادستانی دیوان کیفری بین‌المللی به‌تازه‌گی درخواست صدور حکم بازداشت بنیامین نتانیاهو و وزیر دفاع این کشور را کرده و اسراییل را به «جنایت علیه بشریت» و «جنایت جنگی» متهم کرده است.

هرچند امریکا، متحد نزدیک اسراییل از اقدام علیه دادستانی دیوان کیفری بین‌المللی خبر داده و «اتهام نسل‌کشی در غزه» را نیز رد کرده، سایر کشورها به شمول فرانسه و آلمان گفته‌اند که از حکم این دادگاه پیروی می‌کنند.

به تعقیب آن، کشورهای ناوری، ایرلند و اسپانیا نیز عصر روز گذشته رسما اعلام کردند که فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می‌شناسند. این تصمیم بار دیگر تل‌آویو و دولت نتانیاهو را به‌خشم آورد و وزیر خارجه‌ی این کشور سفیران اسراییل را از کشورهای ناروی، ایرلند و اسپانیا فراخواند.

بنامین نتانیاهو که در واکنش خود به درخواست دادستانی دیوان کیفری بین‌المللی آنرا «یک رسوایی در ابعاد تاریخی» خوانده بود، در واکنش به تصیمم کشورها برای به‌رسمیت شناختن فلسطین، آنرا «پاداش تروریسم» تروریسم خواند.

گفتنی است که با اعلامیه‌های ایرلند، اسپانیا و ناروی، تعداد کشورهایی که فلسطین را رسماً به رسمیت می شناسند از 140 کشور فراتر رفته است.