دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی (آی سی سی) روز گذشته (دوشنبه، ۳۱ثور) ضمن متهم کردن مقامات ارشد اسراییلی و رهبران حماس به «جنایت علیه بشریت»، درخواستی مبنی بر صدور حکم بازداشت برای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل و یحیی سنوار، رهبر حماس ارایه کرد که با واکنش‌های گسترده‌ی کشورها همراه شده است.

بنیامین نتانیاهو در نخستین واکنش خود، درخواست حکم بازداشت را «رسوایی در ابعاد تاریخی» عنوان کرد و افزود که «اسرائیل در حوزه صلاحیت قضائی این دادگاه قرار نمی‌گیرد.»

کریم خان، دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی (آی‌سی‌سی) روز دوشنبه خواستار صدور حکم بازداشت برای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و یحیی سنوار رهبر حماس به اتهام جنایت جنگی شد و در توضیح این درخواست گفت: «ادله قابل قبولی وجود دارد که بپذیریم هر دو طرف [رهبران اسراییل و حماس] مسئول جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت» در اسراییل و غزه هستند.

در این درخواست برای ۵ نفر به شمول بنیامین نتانیاهو و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، اسماعیل هنیه، رهبر سیاسی حماس، محمد ضیف، از فرمانده نظامی حماس و یحیی سنوار صدور حکم جلب درخواست شده است.

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا و متحد اصلی اسراییل به این درخواست را رد کرده و اتهام «نسل‌کشی در غزه» را نیز با این توجیه که اسراییل حق دفاع از خود را دارد، رد کرده است.

او بار دیگر بر حمایت از اسراییل برای نابودی حماس تاکید کرده و بریتانیا نیز در واکنش ملایم‌تر گفته است که صدور حکم بازداشت برای مقامات اسراییل کمکی به وضع موجود نمی‌کند.

رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که آقای نتانیاهو و آقای گالانت با دستگیری قریب‌الوقوعی روبرو نیستند، اما درخواست دادستانی دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) ضربه نمادینی بود که انزوای اسرائیل را در مورد جنگ غزه عمیق‌تر کرد.

گفتنی است که اسرائیل عضوی از دادگاه بین‌المللی نیست، بنابراین حتی اگر حکم بازداشت صادر شود، آقای نتانیاهو و آقای گالانت با خطر فوری پیگرد قانونی مواجه نیستند. اما تهدید به دستگیری می تواند سفر به خارج از کشور را برای رهبران اسرائیل دشوار کند.

نخست‌وزیر اسراییل در نخستین واکنش خود آنرا «رسوایی در ابعاد تاریخی» خواند و افزود که «باید بشنوید تا باورتان بشود. دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه در حال بررسی صدور حکم بازداشت برای مقامات ارشد دولت و ارتش اسرائیل به عنوان جنایتکار جنگی است.»

به گفته‌ی او، «این اولین‌باری است که کشوری دموکراتیک که بر اساس قوانین جنگ برای بقایش می‌جنگد، خود متهم به جنایات جنگی می‌شود.»

حماس نیز به این درخواست دادگاه بین‌المللی واکنش نشان داده و سامی ابوزهری، مقام ارشد حماس گفته است که «جلاد را با قربانی برابر گرفتن است» اسرائیل را به ادامه جنگ در غزه «تشویق می‌کند.»