در ادامه‌ی نگرانی‌ها از افزایش بیماری‌های ویروسی در افغانستان و عدم طرح قابل‌اجرا برای پیش‌گیری از این امراض، سازمان داکتران بدن مرز از افزایش موراد سرخکان در چهارماه اول سال ۲۰۲۴ در ولایت‌های بلخ، هرات و هلمند خبر داده است.

این سازمان در اعلامیه‌ای که روز گذشته (چهارشنبه، ۲۶ثور) منتشر کرده گفته است که موارد ثبت‌شده‌ی بیماری سرخکان در افغانستان رو به افزایش است و اقدامات پیش‌گیرانه‌ی جدی برای جلوگیری از شیوع بیشتر باید روی دست گرفته شود.

داکتران بدون مرز تصریح کرده که بین ماه‌های جنوری تا اپریل حدود ۵۰۰۰ کودک مبتلا به سرخکان را درمان کرده و افزایش این بیماری به‌ویژه در بلخ و هرات و هلمند باعث شده که این سازمان در ماه‌های جنوری و مارچ ظرفیت بخش سرخکان را تا ۲۰۰ درصد افزایش دهد.

در اعلامیه سازمان داکتران بدون مرز آمده است که «همه ساله موارد سرخکان در افغانستان ثبت می‌شود، اما امسال افزایش این بیماری در ولایات بلخ، هرات و هلمند نگران‌کننده بود.»

این سازمان تاکید کرده است که برای کاهش اوج و مرگ‌و‌میر در آینده در میان نوزادان، داکتران بدون مرز پیشنهاد می‌کند که اولین دوز واکسین سرخکان در شش ماهگی تزریق شود و تلاش مستمر برای واکسین‌کردن همه کودکان در افغانستان در برابر این بیماری صورت گیرد.